Keçeli'ye Avrupa'dan Cinemax davası

Hürriyet Haber
14.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

AVRUPA'nın önde gelen sinema şirketi Cinemaxx, Türkiye'deki taklidi Cinemax'ı mahkemeye verdi. Alman Hans Joachim Flebbe Film and Theatre GMBH, kullanım hakkı tüm dünyada kendisine ait olan Cinemaxx'ı Türkiye'de tek ‘‘x’’ eksikle taklit edip haksız rekabete neden olmakla suçladığı, DYP İstanbul eski il başkanı Orhan Keçeli'ye ait Film Ofis Sinema Sanayii ve Ticaret Ltd. Şti. aleyhine tazminat istemleri saklı kalmak kaydıyla ihtiyati tedbir isteminde bulundu. Davalının Cinemax markasını kullandığı tanıtım ürünlerine el konulması istenilen başvuruda ‘‘Sinema ile yiyecek, içecek ve eğlence faaliyetlerini birlikte sunma fikrini dünyada ilk ortaya atan ve uygulayan şirketiz’’ denildi.

İstanbul 4'üncü Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuruyu davacı Hans Joachim Flebbe Film and Theatre adına Avukat Duygun Yarsuvat yaptı. Başvuruda davacı şirket adına tescilli Cinemaxx markasının Avrupa'nın en büyük ve en başarılı sinema kuruluşunu ifade ettiği, sinema ile gatronomi (yiyecek-içecek hizmetleri) ve eğlence faaliyetlerinin multiplex sinema dahilinde bir arada sunulması fikrinin yaratıcısı ve ilk uygulayıcısı olduğu anlatıldı. Cinemaxx markasının 1997'de Türkiye'de de 10 yıllığına tescil edildiği belirtildi. Davalı Film Ofis Sinema Sanayii ve Ticaret Ltd.'nin davacıya ait Cinemaxx markasını sonundan bir 'x' atarak taklit ettiği, kötü niyetli davranıp davacının ününden yararlandığı, haksız rekabete yolaçtığı öne sürüldü.

Davalı şirketin davranışının davacı şirketin itibarını zedelediği ve hukuka aykırı olduğu vurgulanan başvuruda Cinemax markasının kullanıldığı her türlü tanıtım ürününün ihtiyati tedbir kararı alınarak piyasadan toplatılması, haksız rekabetin önlenmesi istendi. Davacı şirket davalıdan maddi-manevi tazminat istemini saklı tuttuğunu belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı