Ege Haberleri

EGE

  Keçe ustaları buluştu

  Haldun AKYÜZ / AKHİSAR, (DHA)
  03.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MANİSA'nın Akhisar İlçe Belediyesi geleneksel el sanatlarından biri olan ve tarihi ilk çağlara dayanan keçeciliğin yaşatılmasına katkı için bölgedeki son keçe ustalarını buluşturdu.

  Akhisar'ın tek keçe ustası Orhan Patoğlu'nun (79) Şeyhisa Mahallesi'ndeki işyeri belediye tarafından ‘Orhan Patoğlu Keçe Atölyesi’ olarak yeniden düzenlenerek açıldı. Atölyenin açılışına, Orhan Patoğlu, Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi H. Nurgül Begiç, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı (Ak Parti) ve bölgedeki keçe ustaları katıldı. Daha sonra keçenin tarihi ve yapımı hakkında tez hazırlayan Öğretim Üyesi H. Nurgül Begiç'in Belediye Sanat Galerisi'ndeki keçe sergisi açıldı. Serginin gezilmesinin ardından, Begiç, Akhisar Belediyesi Meclis Salonu'nda ‘Geleneksel keçe ustalarına saygı’ konulu konferans verdi.

  Konferansın sonunda Akhisar Belediyesi'nin davet ettiği bölgedeki keçe ustaları Mustafa Yüner (81), Orhan Patoğlu (79), Cemil Can (67), Ahmet Yaşar Kocataş (63), İdris Çoban (57), Taner Ergin (36), Ahmet Zincircioğlu (65), H. Hüseyin Kandal (70), Zekeriya Yılmaz (40), Esra Tamer Erdoğmuş'a (30) çeşitli hediyeler verildi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı