KDV indirimi mobilyayı canlandırdı

A.A.
21.04.2009 - 16:39 | Son Güncelleme:

Mobilya sektörünün mevcut stoklarının azaldığı, düğün mevsimi olan mayıs ve haziran ayında hareketliliğin artacağı bildirildi.

Bursa Mobilya Dekorasyon Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MODSİAD) Genel Sekreter Yardımcısı Tuba Bıçakçı, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin önlem paketi kapsamında mobilyada KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesinin piyasaların canlanmasında rol oynamaya başladığını belirtti.

Mobilyayı da kapsayan tedbir paketinin özellikle düğün sezonunun başlangıcı olan bahar döneminde açılmasını iyi bir zamanlama olarak gördüklerini ifade eden Bıçakçı, kış dönemini durgun geçiren, küresel ekonomik kriz nedeniyle önceki birikimlerini kullanarak veya borçlanmak zorunda kalarak ciddi sıkıntılar geçiren mobilya sektörünün, Mayıs-Haziran aylarında düğünlerin artmasıyla daha da hareketlenmesi beklediklerini bildirdi.

Bıçakçı, evlenmeyi planlayan çiftlerin mağazaları ziyaret ettiklerini ve indirimden yararlanmayı istediklerini belirterek, şunları kaydetti:
“Mobilya üretimi yapan firmalarımız, kendi satış mağazalarında ve bayilerinde yaptıkları gözlemler sonucunda, mağazaların stoklarının azalmaya başladığını ve üretime tam gaz başlayabilecek konuma geldiklerini de belirtmektedir. Bu da son günlerde açıklanan ülkemiz için büyük bir sorun teşkil eden işsizlik oranlarındaki artışa da dur demeye başlayabileceğimizin müjdesini vermektedir. Baharın da başlaması ve ardından düğün sezonuyla beraber canlanacak ev mobilya piyasası, sektöre paralel olan birçok piyasada da olumlu sonuçlar doğuracak.”

Ev mobilyası üretici firmalarının üretime başlayacak olmalarının, yatırımların hızlanmasına ve istihdamın artmasını sağlayacağını belirten Bıçakçı, bu durum, iç piyasa canlanması ile sektörün içinde yer alan ofis mobilyaları üreticileri için de sevindirici bir sonuç doğuracağını bildirdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı