KDV artışı sanatçıları ayaklandırdı

Hürriyet Haber
24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

EURO Bölgesi’nin dördüncü büyük ekonomisi İspanya’da kriz giderek büyürken, hükümetin kamu açığını düşürmek için aldığı yeni önlemler ‘kültür ve sanat’ etkinliklerini de vurdu.

Hükümetin, İspanya’daki kültür ve sanat etkinliklerindeki katma değer vergisine yaptığı artış, ülkedeki sanatçılardan büyük tepki aldı. 2012’ye kadar kamusal alanda 65 milyar Euro’luk tasarruf öngören bir paket çıkaran hükümet, kültürel ve sanatsal etkinliklerdeki katma değer vergisini yüzde 8’den yüzde 21’e çıkartmıştı. 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek yeni verginin İspanya’da ‘sanatı öldüreceği’ni savunan çok sayıda sanatçı, internetteki sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla tepkilerini dile getirmeye başladı. Uluslararası alanda tanınmış, Oscar ödülleri olan yönetmen Pedro Almodovar ile aktör Javier Bardem gibi isimlerin de yer aldığı bir grup sanatçı da ‘kültür için bir haykırış’ başlığıyla sosyal paylaşım sitelerinde kurdukları siteyle vergi artışını protesto etti.
Basına açıklama yapan aktör Juan Diego Botto, “Kültür bir lüks değil bir kamu aracı. Kültürü kesmek, insanların düşüncesiz olmalarına yol açar. Özgür bir vatandaş olmak için ekmek sahibi olma hakkın var ama aynı zamanda iyi bir kitap okuma, iyi bir film izleme, iyi bir tiyatroya gitme hakkın da var” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı