Ege Haberleri

  Kazdağları'nda piknikçi terörü

  Fatih DALDAL / BAYRAMİÇ, (DHA)
  10.09.2013 - 10:42 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE’nin Bayramiç İlçesi Kazdağları’nın en güzel mekanlarından birisi olan Ayazma Mesire Yeri’nde vatandaşların yaktığı piknik ateşi büyük tehdit oluşturuyor.

  Kazdağları'na özgü onlarca metre yüksekliğe ulaşmış asırlık çam ve köknar ağaçlarının riske atılması ve bir önlem alınmaması tepki topluyor.
  Mitolojide dünyanın ilk güzellik yarışmasının da yapıldığı Kazdağları Ayazma Mesire Yeri, yerli ve yabancı bir çok turistin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Düzenlenen kültürel gezilerin yanı sıra hafta sonları piknik yapmaya gelenlerin de akınına uğrayan bölgede, yakılan piknik ateşleri Kazdağları ormanları için büyük tehdit oluşturuyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan bölgeyi Bayramiç İlçesi'ne bağlı Evciler Köyü Muhtarlığı işletiyor. Girişte piknikçilerden 1 TL ücret alınırken, Ayazma Mesire Yeri ve çevresinde piknik ateşi yakılmamasına yönelik bir yaptırım uygulanmıyor. Ziyaretçiler, piknik yapmak için kurdukları sofların yanı başına bölgeden topladıkları çalı çırpı ve odunlarla piknik ateşi yakıp keyif sürerken, oluşturdukları tehlikenin fırkanı bile varmıyor. Kazdağları'na özgü onlarca metre yüksekliğe ulaşmış asırlık çam ve köknar ağaçlarını riske atılıyor.
  Evciler Muhtarlığı başta olmak üzere ne Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, ne de Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri herhangi bir yaptırım uygulamayıp bu duruma adeta seyirci kalıyor. Piknikçiler kadar yetkililer de tepki çekiyor.

  FELAKET OLABİLİR
  Doğa Koruma ve Milli Parklar Bayramiç Şefi Feride Ergin, Evciler Muhtarlığı ile bir sözleşme imzaladıklarını ve bu sözleşme kapsamında yerleri belirlenen noktalarda sadece mangal yakılabileceğini dile getirdi. Arcak bu yerler dışında ateş yakıldığını, zaman zaman kendilerinin de duyduğunu anlatan Ergin, “Bu konuda muhtarlığı uyardık. Ama muhtarlık personel yetersizliği nedeniyle kontrolü tam olarak sağlayamıyor. Ancak bilinçsizce yakılan ateşler bir gün felakete neden olabilir” dedi.

  İŞTE O GÖRÜNTÜLER

  Kazdağlarında piknikçi terörü

  Kazdağlarında piknikçi terörü

  Kazdağlarında piknikçi terörü

  Kazdağlarında piknikçi terörü

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı