Ege Haberleri

EGE

  Kazdağları'nda foto safari

  Sefer TALAY / EDREMİT (Balıkesir), (DHA)
  05 Ocak 2015 - 01:20Son Güncelleme : 04 Ocak 2015 - 13:41

  EDREMİT Körfezinin kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir sınırlarında kalan Kazdağları'ndaki altın arama ve HES santrallerine dikkat çekmek isteyen bir derneğin üyeleri, foto safari etkinliği düzenledi.

  Homeros'un İlyada destanında 'Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası' olarak bahsettiği Kazdağları, doğal güzelliğiyle büyülüyor. Kazdağılarına dikkat çekmek isteyen İda Bilinci Uluslararası Kültür-Sanat Toplumsal Çalışmalar Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Edremit Belediyesi'nin desteğiyle bölgede safari etkinliği düzenledi. Etkinliği; çok sayıda fotoğrafçı ile fotoğrafa gönül veren öğrenciler katıldı. Fotoğrafçılar, yörenin en büyük geçim kaynağı olan zeytinin serüvenine tanıklık ederek deklanşöre bastı.
  Kazdağlarının altın arama, HES yapılma projeleri ve zeytin ağaçlarının gittikçe kötü yapılaşmaya kurban gittiğini söyleyen İda Bilinci Dernek Başkanı ve Tertip Komitesi Başkanı Çiğdem Gökçek, "Yer altı zenginliklerinin ötesinde yerüstü zenginliğinin daha fazla ve kuşaklar boyu devam edeceğini vurgulamak, dünyanın ikinci oksijen deposu olan bölgeye dikkat çekmek, tanıtmak, değerlerini bir kez daha hatırlatmak için etkinliği düzenledik. Umarım bu adım geleneksel hale gelir ve uluslararası düzeye yayılır. Biz sadece küçük bir başlangıç yaptık. Umarım bu etkinlik sonucunda Kazdağları hak ettiği yeri bulur. Doğal güzellikleri ile, insanıyla, ışığıyla, deniziyle, her şeyiyle hak ettiği değeri bulur" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı