Ege Haberleri

EGE

  Kazdağı’nda mitoloji yaşandı

  Fatih DALDAL / BAYRAMİÇ (Çanakkale) (DHA)
  17 Temmuz 2012 - 10:35Son Güncelleme : 17 Temmuz 2012 - 10:35

  Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi'nde 19’ncu İda (Kazdağı) Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında mitolojide dünyanın ilk güzellik yarışması tiyatro oyunuyla bir kez daha canlandırıldı. Güzel Afrodit’e altın elmayı mitolojideki gibi yine çoban Paris verdi.  Bayramiç Belediyesi’nce bu yıl 19’uncusu düzenlenen İda (Kazdağı) Kültür Sanat Etkinlikleri iki gün boyunca devam etti. Zeynep Dizdar konser verdi. Kutluoba Köyü Çandır Mevkii'nde ‘Kebrene Düğünü’ adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Satranç, bulmaca ve bisiklet yarışları düzenlendi. Son gün etkinlikleri mitolojide dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı Kazdağı’nın Ayazma Mevkii'ndeki mesire yerinde düzenlendi.
  Etkinlikler kapsamında bu yıl ilk kez Bayramiç adına tescillenen ve yörede yetiştirilen Bayramiç Beyazı (Tüysüz Şeftali) Yarışması yapıldı. Jüri tarafından yapılan değerlendirmede Evciler Köyü’nden üretici Ahmet Karaman 1'inci, Şükrü Özer 2'nci ve Metin Aysel 3'üncü oldu. Dereceye giren üreticiler, Bayramiç Belediyesi tarafından zirai ilaçlarla ödüllendirildi. Ardından ‘Tanrıçalar Yarışıyor’ isimli tiyatro oyunu sergilendi ve mitolojideki güzellik yarışması sahnelendi. Canan Ar’ın canlandırdığı güzel Afrodit’e altın elmayı çoban Paris’i canlandıran Ahmet Şebin verdi. Etkinlikler Türk Halk Müziği sanatçısı Fatma İşcan konseriyle sona erdi.
  Bayramiç Belediye Başkanı CHP’li İsmail Sakin Tuncer, Ayazma mesire yerine girişte Evciler Muhtarlığı'nca konuklardan 1’er lira toplandığını, bu paranın kendisinden de alındığını belirterek, “Biz burada kültür sanat etkinliği yapıyoruz. Bölgeyi tanıtıyoruz. Muhtarlığın böyle bir uygulama yapmasını şiddetle kınıyorum” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı