Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kazayı haber veren araç

  Hürriyet Haber
  06.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Araçta sürücüye olası bir kazayı haber veren cihaz geliştirildi. Sistem, 300 metreye kadar mesafedeki, henüz köşeyi dönmemiş araçlarla bile iletişimi sağlıyor.

  Eğer iki araç çarpışma mesafesine gelmişse, alarm sesi sürücüyü uyararak önlem almasını sağlıyor. Sistemi geliştiren General Motors firması, bir basın toplantısıyla nasıl çalıştığını kamuoyuna anlattı. "V2V" (araçtan araca) teknolojisi, bir otomobilin tam yerini saptamak için "uydu navigasyon" verilerini kullanıyor. Veriler, menzil dahilindeki diğer araçlara telsizle iletiliyor. Böylece diğer araçların tehlike arzedecek yakınlıkta olup olmadıkları belirleniyor. Aynı teknoloji, bugün kablosuz internet bağlantısında da kullanılıyor.

  Cihaz, sürücüleri sesli alarm, yanıp sönen lambalar ve koltuktaki titreşimlerle uyarıyor. Sistem, ayrıca otomatik fren yapacak şekilde programlanabiliyor. Ancak otomobil, her durumda sürücünün kontrolü altında bulunuyor. Sistem, sisli havalarda, virajlı yollarda ve sürücünün anlık dikkat dağılmaları sırasında meydana gelebilecek kazaları önlüyor. Sistem, sürücünün göremediği köşenin öbür yanındaki araçları bile tespit ediyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı