Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kazanın kefareti: Ehliyeti sıfırlayacak

  AA
  08 Nisan 2016 - 12:24Son Güncelleme : 08 Nisan 2016 - 12:26

  İzmir'de trafik kazasında yaraladığı kişiyle uzlaşmaya giden 22 yıllık taksi şoförü, mağdurun talebiyle fakir bir aileye yardım yapmayı ve sürücü kursuna yeniden yazılmayı kabul etti

  Konak'ta ocak ayında meydana gelen trafik kazasında Hasan Soysal'ın kullandığı taksi, yayalara yeşil ışık yanarken yolun karşısına geçmeye çalışan Ülkü Özdemir'e çarptı. Kazada ayağından yaralanan Özdemir, yüzde 100 kusurlu bulunan sürücü Soysal'dan şikayetçi oldu. Şikayeti inceleyen İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu, olayın davaya dönüşmemesi için taraflarla görüşerek uzlaşmaya davet etti.

   Cumhuriyet Savcısı Nazan Pekcan ve Uzlaştırmacı Mahir Bektaş, ayrı ayrı görüştüğü tarafları daha sonra bir araya getirdi. Soysal'ın, hatalı olduğunu kabul ederek mağdurdan özür dilemesi, ihtiyaç sahibi bir aileye 700 lira yardımda bulunması ve sürücü kursuna yazılarak trafik kurallarını yeniden öğrenmeyi kabul etmesiyle dava açılmadan dosya kapandı. 46 yaşındaki taksi şoförü Soysal, yaptığı açıklamada, 1994'de ehliyet aldığını, 22 yıl sonra yeniden sürücü kursuna yazılarak 15 günlük temel eğitim alacağını belirterek, bu üzücü olayın davalık olmamasına sevindiğini dile getirdi.

  "DAVAYLA UĞRAŞMAK İSTEMEDİM"

  Uzlaştırma Bürosunun fakir bir aileye yapılacak yardım teklifini seve seve kabul ettiğinin altını çizen Soysal, o aileyi sevindirmenin hayalinin dahi kendisini tatmin ettiğini söyledi. Olaydan dersler çıkardığını ifade eden Soysal, "Benim için bu bir ders oldu. 'Hem aileye katkı sağlarız hem de olayı tatlıya bağlarız' diye düşündüm. Sevindim ayrıca. Davayla uğraşmak ve savcılığı da oyalamak istemedim. Neticede böyle bir şeye karar verdik ve uzlaştık" dedi.

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı