Kazan'ın kaçak Mercedes dosyası yeniden açıldı

Hürriyet Haber
17 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mart 1998 - 00:01

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, milletvekilliği ve dokunulmazlığı düşen Refahyol hükümetinin Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın kaçak Mercedes'i ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Refahyol'un Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın yurtdışından usülsüz getirdiği öne sürülen Mercedes otomobili ile ilgili olarak yeni bir soruşturma başlattı.

Kazan'ın, Kudüs Gecesi sanığı Sincan eski Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ı cezaevinde ziyareti, ‘Laikliğe aykırı hareket olarak’ değerlendirilmiş ve RP için kapatma delili sayılmıştı. Anayasa Mahkemesi, bu ziyaret nedeniyle Kazan'ın milletvekilliğini düşürmüş ve beş yıl siyaset yasağı koymuştu. Bu nedenle Kazan hakkında fezlekelerle birlikte, kaçak Mercedes dosyası da gündeme geldi.

İŞÇİDEN ALINMIŞ

Kazan, bakanlığı sırasında, Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde bulunan Yıldız'ı ziyaret edince, bir bakanın cezaevindeki sanığı ziyarete gitmesi büyük tartışma konusu olmuştu. Kazan ise ziyaretin özel amaçlı olduğunu iddia etmiş, buna kanıt olarak da kendisine ait özel Mercedes'le cezaevine gittiğini sunmuştu. Mercedes'in Adalet Bakanlığı'na ait olup olmadığı araştırılınca da, bu aracın kaçak olduğu ortaya çıkmıştı. 1991 model, sarı renkli ‘‘BB YG 885’’ plakalı Mercedes 200 E'nin, Almanya'da çalışan bir işçiden alındığı ve gümrük işlemlerinin tamamlanmadığı ortaya çıkmıştı. Gümrük deposunda bulunması gereken bir aracın kullanıldığı belirlenince, savcılık soruşturma açmıştı. Ancak o dönemde açılan soruşturmada, Kazan'ın dokunulmazlığı nedeniyle ‘takipsizlik’ kararı verilmişti. Bu arada Kazan, otomobili yurtdışına göndermişti. Kazan'ın milletvekilliğinin düşmesi ile kaçak Mercedes soruşturması yeniden başladı. Başsavcılık yetkilileri, suç maddesinin soruşturma sonunda belirlenebileceğini açıkladılar.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı