« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kazanılacaktır

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Hasan YILMAER

Biraz geriye dönüp tarihe baktık mı görürüz ki Fenerbahçe'nin kötü dönemlerinde hep bir derbiye gereksinimi olmuş ve o derbi sarı lacivertlileri kederden, kaygıdan çekip almıştır.

İki haftada yitirilen dört puanın getirdiği karamsarlığın karşısına yine bir derbi çıkmıştır. Üstelik bu, Ali Sami Yen'de sarının kırmızı yanıyla yapılacak bir maçdır.

Galatasaraylı dostlar elbette ki Fenebahçe'yi kuyunun dibine iteklemek için ellerinden gelen çabayı gösterecektir. İşte bu durumda sağlanacak galibiyet Fener'i ateşler ve şampiyonluğun yolunu açar.

Geçmişte sarının lacivert yanını kanatlandırıp uçuran pek çok başarı vardır.. Bu kez de bunlara bir yenisinin eklenmemesi için hiç bir neden yoktur.

Doğrudur, Fenerbahçe orta sahasının iki önemli kişisinden yoksundur. Atom karınca Metin Diyadin, en verimli zamanında çok kötü bir kaza geçirdi. Ondan ancak gelecek sezon yararlanılacak. Durarak oynayan ama iyi pas yapıp gol yolları açan Murat Yakın ise kendi hatası ile takımını eksik bıraktı. Gönlüm onu bir türlü affetmiyor.

Ancak Fenerbahçe bu iki kişiye bağlı değildir.

O hava öyle başka ki...

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki maçların havası öylesine başkadır ki, hiç bir hesaba sığmaz, hiç bir fal kitabı o dengeyi yazmaz.

Kimin ağır basacağı, kimin yüzünün akıyla çıkacağı uzatmaların son saniyesinden önce belli olmaz. Sarının iki yanı da geçmişte en kötü zamanlarında birbirlerine üstünlük sağlamıştır.

Bu maçın kaybı Fenerbahçe için bir son değilse de silinip atılması güç bir çöküntüye neden olur. Galatasaray için böyle değildir, onlar yine telafisi mümkün iki puan geriye düşeceklerdir. Beraberlik ise Beşiktaş'ın da katılacağı üçlü bir yarışın soluk soluğa sürecek evresini başlatır.

Fenerbahçe'nin son iki maçını izleyenler daha önceki dokuz haftanın fırtınasını unutmuş görünüyor. Son iki haftanın Fenerbahçe'nin gerçek değeri ile ilgisi yoktur. Samsun'da da, Karabük'de de Fenerbahçe sanki efsunlanmış, ayakları bağlanmış gibi oynamıştır. Tek korkum iki deplasmanda da Fener'in puanlarını gaspeden hakem kararlarıdır.

İşte bu büyüyü bozacak, oyunları kıracak olanlar Fenerbahçeli oyunculardır. Hepsi bilmelidir ki hiç biri sarı kırmızılı arkadaşlarından daha güçsüz, daha kötü, daha yeteneksiz değildir.

Onların sahasında oynamanın getirdiği dezavantaj ise Fenerbahçeli olmanın farkıyla aşılacaktır.

Ali Sami Yen'de yelkenleri rüzgarla dolmuş bir Galatasaray'ı yenmek hiç kolay değildir. Ancak bunu başaracak güç Fenerbahçede vardır.

Ve Fenerbahçe bu günler için gereksinimi olan destanı yazacaktır...
Bunları da Beğenebilirsiniz