Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kazanamayacağımı biliyordum

Fernando Alonso, başlarında lider gittiği yarışta yeteri kadar hızlı olmadıkları için podyumdan uzak kaldıklarınıdüşünüyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İspanyol pilot, Barcelona'da kalkışta ilk sıraya yerleşti ama sonrasında geriledi ve sonunda 5. oldu.

Alonso: "Yeteri kadar hızlı değildik. Asıl mesele bu. Dün sıralamada belki 8. ve 9. olmalıydık ama 'ne yazık ki' 4. oldum. Bugün yarışa 8. başlasaydım ve 5. bitirseydim harika bir sonuç olurdu. Dün yerimizde değildik. İyi bir turdu ve iyi bir kalkış yaptığımız için bugün yine yerimizde değildik. Bu yüzden her şey üzücü görünüyor. Ama olan bu. Harika bir kalkış yaptık, kendimizi yarışa liderlik yaparken bulduk ama tempomuzla değildi bu liderlik. Bu yüzden adım adım yer kaybettik. Sonunda sert lastiklerle bütün hafta sonu rekabetçi değildik. Ne yazık ki yumuşak lastiklerle pitstopları beklenen gibi olmayınca yarışın %40'ında bizim için daha az rekabetçi olan sert lastiklerle gittik. Bu yüzden yumuşak lastiklerle yavaştık, sert lastiklerle ise çok ama çok yavaştık."

www.trf1.net'in haberine göre; yarışın ilk bölümünde liderliği korumasına rağmen Alonso, sonuna kadar bu avantajını taşıyamayacağının da farkındaydı.

Alonso: "Harikaydı. Bu sene ilk defa, kendi halkım önünde bir yarışa liderlik yapmak harika bir tecrübeydi. Arkamda çok baskı olsa da yarışın ilk 20 turundan keyif aldım. Yerinizi korumak için stratejinizi, KERS'i, her şeyi doğru zamanda kullanmalısınız ve ben keyif aldım, gerçekten o turlardan keyif aldım. Ama pitstopları düşünüyordum. Yapabileceğiniz hiç bir şey yok. Bir tur önce pite girerek sizi geçecekler. Eğer pistte kalırlarsa da sizi geçecekler. Tek ihtimal, onlarla aynı turda pite girmekti ama arkamda 3-4 araç varken bütün araçlarla aynı anda bunu yapamazsınız. Bu yüzden kazanmak için büyük bir umudum yoktu. Her Pazar tam olarak aynı şeyleri yapmaya çalışırsınız. Aynı prosedürdür, aynı hazırlık, aynı lastikler. Bazen her şeyi doğru yaparsınız, tepkiniz doğru olur ve ilk viraja kadar yolunuzu bulursunuz. Mühendislerle birlikte, kavrama konumu.. İyiydi. Bazen biraz (aralığın) dışında kalıyorsunuz. Barselona size 600 metrelik bir hava koridorunda gitme şansı tanıyor. Bu yüzden geçiş yapabiliyorsunuz. Monako'da buna benzer bir kalkışla 4.lüğünüzü korursunuz. Bu yüzden kalkışı çok iyi yapan birçok şeyin karışımı vardı" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler