ANKARA HABERLERİ

Kazan Soda Külü tesisi katma değer yaratacak

DHA
12 Nisan 2016 - 13:32Son Güncelleme : 12 Nisan 2016 - 13:33

Kazan Soda Külü tesisi katma değer yaratacak

DHA

Hasan POLAT/KAZARN(Ankara), (DHA)- KAZAN Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Fethiye Mahallesi'nde bulunan ve 2011 yılında temeli atılan soda külü tesislerini gezdi. Ülke ekonomisine yüzde yüz katma değer sağlayacak soda külü 2017 yılından itibaren çıkartılmaya başlanacak.
Dünya'nın en büyük ikinci rezervine sahip Kazan'ın Fethiye Mahallesi'nde bulunan Soda külünün gün yüzüne çıkartılması için geri sayım başladı. Fabrika bölgesinde kurulum çalışmaları ise devam ediyor. Dünya'nın en büyük rezervine sahip ABD, dünya piyasasını belirleyen gücünü, yaklaşık 660 milyon tonla ikinci rezervine sahip Kazan ilçesi paylaşacak. En büyük pazarı Avrupa ülkeleri olacak soda külünün yüzde 80'lik üretimi ihraç edilirken, kalan yüzde 20'lik kısmı ise Türkiye piyasasında cam, deterjan, hayvan yemi, gıda ürünleri ve kan temizleme özelliğinden dolayı diyaliz ünitelerinde kullanılacak.
Yan sektörlerle birlikte 4 bin kişiye istihdam sağlayacak soda külü tesisi 20 bin metrekare alan üzerinde faaliyet gösterecek. Yıllık ortalama 2,5 milyon ton soda külü üretilecek tesiste, soda külü çıkarma yöntemi ise yatay yönlü olacak ve bu sayede arazi yapısında bozulmalarının önüne geçilmiş olacak. Sıcak su verilerek çözelti şeklinde çıkartılacak soda külü sıvı halde yer yüzeyine çıkartılacak. Türkiye'de ilk defa yüzde yüz çevre dostu bir yöntemle çıkartılacak soda külünün yaklaşık ton fiyatı 200 dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.
Kurulma aşamasındaki tesisinde incelemelerde bulunan Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, tesisin genel müdürü Kamil Akar ve maden müdürü Güray Çakmakçı'dan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Tesisin inşaat çalışmasında yaklaşık 600 kişinin çalıştığına dikkat çeken Kamil Akar, personel istidamı ağırlıklı olarak bölge insanından karşıladığını dikkat çekti. Bölge insanıyla işbirliği içinde çalıştıklarını kaydeden Akar, üretim aşamasına geçildikten sonra yan sanayi ile birlikte istihdam sayısının 4 bin kişiye ulaşacağını ve ülke ekonomisine doğrudan katma değer sağlayacağını belirtti.
KAZAN VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI
Türkiye'nin yeraltı kaynakları yönünden zengin bir rezerve sahip olduğuna dikkat çeken Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ise yaptığı açıklamada, "Çıkartılmaya başlanacak soda külü sayesinde Kazan'da ülke ekonomisine katkı sağlayacak devasa bir yatırımı daha hayata geçirmiş olacağız. Soda külü üretimi dahil Kazan İlçesi, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde savunma sanayi, uzay sanayi ve yerli uçak üretimleriyle de Türkiye'nin adını dünyada sıkça bahsettirecek bir konuma gelecek. Bölgesel güç olma yolunda emin adımlarla yürüyen Türkiye, yeraltı zenginlikleri de kullanmaya başlamasıyla koşmaya başlayacak" dedi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kazan Soda Külü tesisi katma değer yaratacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2016 tarihinde saat 13 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kazan Soda Külü tesisi katma değer yaratacak haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı