Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kazan savundu

  Hürriyet Haber
  08 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 08 Şubat 2000 - 00:01

  ABD dönüşünde polis tarafından gözaltına alınan Akşam Gazetesi'nin eski sahibi Mehmet Ali Ilıcak'ı mahkemede İstanbul Barosu eski Başkanı Turgut Kazan savundu. Hakkında 117 yıla kadar hapis cezası istenen Ilıcak, gıyabi tutuklu yargılandığı 4 davadan da serbest bırakıldı.

  ABD'den döner dönmez Atatürk Havalimanı'nda, hakkındaki 4 ayrı gıyabi tutuklama kararı nedeniyle gözaltına alınan FP İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak'ın oğlu, Akşam Gazetesi'nin eski sahibi Mehmet Ali Ilıcak'ı mahkemede, İstanbul Barosu eski Başkanı Avukat Turgut Kazan savundu. Son dönemde, Abdi İpekçi Davası'nın duruşmalarının dışında adliyelerde boy göstermeyen Turgut Kazan'ın müvekkili Ilıcak, gazetesinin kupon karşılığı vaaddettiği televizyonları vermediği gerekçesiyle, gıyabi tutuklu yargılandığı 4 davadan da serbest bırakıldı. Yargılandığı 39 davadan Hakkında 117 yıla kadar hapis cezası istenen Ilıcak, Gazetecilerin ‘‘Türkiye'ye neden döndünüz?’’ sorusunu, ‘‘Burası benim memleketim’’ diye yanıtladı. Mehmet Ali Ilıcak, dün 10.25 sıralarında New York'tan Delta Havayolları'na ait bir uçakla İstanbul'a geldi. Hakkında gıyabi tutuklama kararları bulunan Ilıcak, uçaktan inişinde polislerce gözaltına alınarak Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Ilıcak, İnfaz Büro Amirliği'ndeki işlemlerinin ardından saat 11.15'te şubeden çıkarıldı. Ilıcak, hakkında açılan 4 ayrı davada ifadesi alınamadığı gerekçesiyle verilen gıyabi tutuklama kararları bulunduğu için Şişli Adliyesi'ne götürüldü.

  DAVALAR ERTELENDİ

  3 gıyabi tutuklama kararının bulunduğu Şişli 9. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ifadesi alındıktan sonra tutuklama kararı kaldırılan Ilıcak, daha sonra, hakkında 1 gıyabi tutuklama kararının bulunduğu Şişli 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ne çıkartıldı. Burada da aynı şekilde ifadesine başvurulan Ilıcak, 9. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki savunmasını tekrarlayarak, dolandırıcılık kastı olmadığını söyledi. Dosyada şikáyetçinin şikáyetinden vazgeçtiğinin görülmesi üzerine söz alan Ilıcak'ın avukatı Turgut Kazan, müvekkilinin beraatini talep etti. İfadesi alındığı için sanığın tutuksuz yargılanmak üzere gıyabi tutukluluğunun kaldırılmasına karar veren hákim, dosyanın da incelenmek üzere Cumhuriyet Savcılığı'na verilmesini kararlaştırarak davayı erteledi. Ilıcak'ın ayrıca, aynı mahkemede gıyabi tutuklu olmadığı diğer 3 davadan ifadesi alındı. Ilıcak hakkındaki bu davalar da ileri bir tarihe bırakıldı. Dolandırıcılık iddiasıyla Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan ve bir ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Mehmet Ali Ilıcak'ın 1997 yılında mal beyanında bulunmadığı için Gaziantep Asliye Ceza Mahkemesi'nden 10 gün hapis cezası aldığı belirtildi.

  Adliyede görüşürüz

  Mehmet Ali Ilıcak'ın havalimanında gözaltına alındığını öğrenen kardeşi Aslı Ilıcak, dün apar topar Gayrettepe'deki İnfaz Büro Amirliği'ne geldi. Çok telaşlı olduğu gözlenen Aslı Ilıcak, ağabeyini görebilmek için büroya girdi. Burada ağabeyiyle uzaktan konuşabilen Aslı Ilıcak, ‘‘Adliyede görüşürüz’’ dedikten sonra geldiği gibi telaşlı bir şekilde Emniyet Müdürlüğü binasını terketti.

  Bedelliye başvuracak

  Kısa dönem askerlik yapmak için başvuruda bulunacağını söyleyen ve Avukatı Turgut Kazan'la birlikte hákim karşısına çıkan Mehmet Ali Ilıcak suçlamaları kabul etmedi. Gazeteyi 2 yıl önce devrettiğini belirtene Mehmet Ali Ilıcak, ‘‘Televizyonların yapımı için bir Japon firmasıyla anlaştık. Bilecik'te bulunan bir tesisi kiraladık. Ancak gazetelerin dağıtımı Birleşik Basın Dağıtım tarafından durdurulunca, aksaklıklar çıktı. Biz de kendi imkanlarımızla dağıtmaya çalıştık. Bize yaklaşık 330 bin kuponla başvuru yapıldı. Bunların 317 bin ya da 323 bin tanesini verdik. Geri kalanlarını da gazetinin şu anki sahipleri verecekti. Hatta biz gazeteyi devrettikten sonra bir yıl boyunca gazetede televizyon dağıtımlarının yapıldığına dair anonslar oldu. Olayda bir kastım yoktur’’ dedi. Ilıcak, mahkeme başkanının bir yıl devam eden kampanya boyunca gazetenin fiyatının sürekli artırılması ile ilgili olarak sorduğu soruya, ‘‘Televizyonların ücretini karşıllamak için gazeteyi yüksek fiyata satmamız gerekiyordu. Bu şekilde düşünecek olursak, diğer gazete patronlarının da burada benimle birlikte yargılanması gerekir’’ diye cevap verdi.

  Boyumdan büyük işlere kalkıştım

  Şişli Adliyesi'nden ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Ali Ilıcak, şunları söyledi: ‘‘Sanırım boyumdan büyük işlere kalkıştım, o yüzden yargılanıyorum. Yurt dışına gidip, geçmişimle hesaplaştım. Boyumdan büyük işler yaptığımı farkettim. Duruşmalara katılıp, ifade vermediğim için hakkımda tutuklama kararı çıkartılmıştı. Hem bu tutuklama kararlarını kaldırtmak, hem de askerliğimi yapmak için Türkiye'ye geldim. Askerlikte kaçak durumuna düşmedim. Bedelli askerlikten yararlanacağım. Mayısa kadar vaktim var, başvuru yapacağım. Vatanımı çok özledim. Burada doğdum. Burada öleceğim. Şimdi annemin yanına gidiyorum’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı