Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kazan: Erbakan 18 maddelik 28 Şubat kararlarını imzalamadı

  ANKARA (A.A)
  28.02.2006 - 14:17 | Son Güncelleme: 28.02.2006 - 14:18

  Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Refahyol iktidarı döneminde Başbakanlık yapan Necmettin Erbakan'ın 18 maddelik 28 Şubat kararlarını imzalamadığını savundu.

  Kazan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 28 Şubat kararları ve o döneme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Bir kaç günden beri önüne gelen, o dönemle ilgili konuşuyor” diyen Kazan, değerlendirme yapanlar arasında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de bulunduğunu söyledi. Demirel'in, o dönemde Başbakanlık yapan Necmettin Erbakan'ın MGK kararlarını direniş göstermeden hemen imzaladığı yönünde bir açıklama yaptığını kaydeden Kazan, şunları söyledi:

  “Herkes biliyor ki Erbakan, MGK kararlarını 5 gün sonra imzalamıştır. Erbakan, o günkü MGK toplantısında Silahlı Kuvvetleri temsilen takdim edilen 18 maddelik metnin antidemokratik, insan haklarına ve Anayasa'ya aykırı olduğunu uzun uzun kurul üyelerine anlatmış ve bu metni MGK kararları olarak imzalamayacağını ifade etmiştir.
  Uzun tartışmaların ardından Demirel, 18 maddelik metnin MGK Genel Sekreterliği tarafından incelenmek üzere hükümete gönderilmesini önermiştir ve toplantıdan sonra MGK bildirisi olarak kamuoyuna 4 maddelik bir metin açıklanmıştır.”

  MGK toplantısından sonra 4 gün süreyle dönemin MGK Genel Sekreterinin, “Başbakanlık merdivenlerini aşındırdığını” savunan Şevket Kazan, Erbakan'ın 18 maddelik metni imzalamadığını, MGK kararları olarak imzaladığı metnin, açıklanan bildiriyle paralellik taşıyan 4 maddelik bir metin olduğunu anlattı.

  Refahyol iktidarının kuruluşundan başlayarak 28 Şubat sürecinde yaşananlara değinen Kazan, “Refahyol'un, rantiye çevrelerinin rant yollarını kestiği için yıkıldığını” öne sürdü. Yurtiçindeki iktidara karşı çıkanların yanı sıra yurtdışında da memnun olmayanların hükümeti bozmak için harekete geçtiklerini öne süren Şevket Kazan, “Refahyol'a karşı yürütülen muhalefet, cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümete karşı yürütülmemiştir” dedi.

  “KASIM'DA ERKEN SEÇİM KAÇINILMAZ”

  Kazan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerin zamanında yapılacağı yönünde açıklamalarına rağmen bu yılın Kasım ayında erken seçimin kaçınılmaz olacağını öne sürdü. AKP'nin, hükümetin ve toplumun “kaynadığını” savunan Kazan, partisinin bütün gücüyle seçimlere hazırlandığını söyledi.

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kazan, AKP Balıkesir Milletvekili Turan Çömez'in, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı bir mektup göndererek istifaya davet ettiğinin anımsatılması üzerine, “Haklı, cesur bir davranış. Zaten başkalarının seslerini çıkarmaya başladıklarını görüyoruz. Ayrıca içerde homurdananlar da var, bunu hepimiz biliyoruz” dedi.

  Bir gazetecinin TÜSİAD'ın yargı reformuyla ilgili olarak Adalet Bakanı'nı ziyaret ettiğine dikkati çekmesi üzerine Kazan, TÜSİAD'ın siyasetin içinde olduğunu ve kendisini siyasi partilerin üstünde gördüğünü öne sürdü. Kazan, TÜSİAD'ın asıl işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik konularında çalışması gerektiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı