Kazakistan'ın ilk hipermarketi Koç'tan

Hürriyet Haber
21.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Holding, yurtdışındaki 8'inci Ramstore'u Kazakistan'da açacak. Nisan ayında hizmete girecek Kazakistan Ramstore'u Ukrayna, Bulgaristan ve Gürcistan izleyecek.

Migros, Rusya ve Azerbaycan'dan sonra nisan ayında Kazakistan'da inşaatı tamamlanan Ramstore Alışveriş Merkezi'ni hizmete açıyor. Moskova ve Azerbaycan'da toplam 7 adet Ramstore ile uluslararası pazarda faaliyet gösteren Migros, böylece yurtdışındaki Ramstore sayısını 8'e çıkarmış olacak.

Yurtdışına ağırlık veren Migros, önümüzdeki günlerde de Ukrayna, Bulgaristan ve Gürcistan gibi yeni ülkelerde Ramstore açmak için çalışmalar başlatmayı planlıyor.

30 MİLYON DOLAR

Kazakistan'da ilk örnek olması nedeniyle Kazak'lar, inşaatı biten Ramstore Alışveriş Merkezi'ne şimdiden yoğun ilgi gösteriyor. Kazakistan'da açılacak Ramstore Alışveriş Merkezi'nin yatırım miktarının toplam 30 milyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Kazakistan'ın en büyük Alışveriş Merkezi ve hipermarketini önümüzdeki dönemde ise yeni Ramstore'lar izleyecek.

Alma-Ati'de açılacak Ramstore Alışveriş Merkezi toplam 27 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. 18 bin metrekarelik çarşı ve 9 bin metrekarelik hipermarketi ile iki bölümden oluşan Ramstore Alışveriş Merkezi'nde toplam 50 bin çeşit ürün satılacak. Kazaklar kendi ürünleri dışında, hipermarkette Türk ve dünya markalarıyla da tanışma olanağı bulacaklar.

Ramstore Alışveriş Merkezi, 1 hipermarket, 4 büyük, 46 orta boyutlu ihtisas mağazası, fast-food restoranlar, 2 sinema, 2 banka, ATM, exchange office hizmetleri ve buz pateni pistinden oluşuyor. Kapalı ve açık olmak üzere iki bölümden oluşan otoparkı bulanan Alışveriş Merkezi'nde, mağazalara katlar arasında yürüyen yol ve panoramik asansörlerle bağlantı sağlanıyor.

SARAY KARŞISINDA

Yaklaşık 17 milyon kişinin yaşadığı Kazakistan'da, Ramstore Alışveriş Merkezi'nin büyük bir nüfusun günlük yaşamında önemli yer alacağı vurgulanıyor. Ramstore hipermarket, günde binlerce kişiye hizmet sunabilecek teknik donanıma sahip. Ramstore hipermarketin yönetici adayları arasında Türkiye'de eğitim gören Türki Cumhuriyeti öğrencileri de bulunuyor.

Kazakistan'ın en büyük kapalı alışveriş ve kültür merkezi olacak olan Ramstore Alışveriş Merkezi Alma-Ati şehrinin Samal semtinde, şehrin en gözde caddesi olarak bilinen Furmanov caddesinde yer alıyor. Alışveriş Merkezi, Başkanlık Sarayı'nın karşısında, şehrin en uzak noktasına 15 dakikalık mesafede bulunuyor.

Kazak'lar pek çok ilkle tanışacak

Migros, Ramstore'la Kazakistan'da pek çok ilki de başlatmış olacak. Migros'un Kazaklara sunacağı ilkler arasında; bilgisayarlı tartılı kasalar, haftanın 7 günü hizmet gibi çağdaş mağazacılık örneği de yer alıyor. Ramstore Alışveriş Merkezi ile Kazakistan'ın tanışacağı ilkler şöyle sıralanıyor:

Kazakistan'ın en büyük ve ilk kapalı alışveriş ve kültür merkezi.

Kazakistan'ın ilk hipermarketi.

Kazakistan'da ilk kapalı otopark.

İlk gurme reyon.

En çok ürünün bir arada ve rekabetçi fiyatlara satıldığı tek ticaret merkezi.

Kazakistan'da ilk seç al sistemi.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı