ANKARA HABERLERİ

Kazakistan Türkiye ortaklığına Prodüktivite Merkezi’nden destek

Hürriyet Haber
18.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

MPM yetkilileri, Kazakistan’da verimlilik alanında faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlarla resmi temaslarda bulundu.

Hürriyet Haber

MPM temsilcilerinden oluşan bir heyet, MPM Stratejik Planı’nda ve 2009 iş programında yer alan “Orta Asya ve Kafkaslar İşbirliği Oluşturma Girişimi” çalışmaları kapsamında Kazakistan’da verimlilik alanında faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlarda resmi temaslar gerçekleştirdi.

Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Ünal, Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Eroğlu, 16. Dünya Verimlilik Kongresi Koordinatörü Rasim Yılmaz ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Uzmanı Gözde Cüce’den oluşan MPM heyeti, Kazakistan’da bulunan resmi ve özel sektör kuruluşlarında ilgiyle karşılandı.
T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (TİKA) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen temaslar kapsamında öncelikle, Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunan T.C. Büyükelçiliği’ne bir ziyaret yapıldı ve MPM’nin gerçekleştireceği temaslar konusunda bilgilendirmede bulunuldu. Görüşmelerde teknik ve kurumsal konuların yanı sıra Kazakistan-Türkiye ilişkilerindeki son gelişmeler de değerlendirildi.

MPM heyeti, Kazakistan ekonomi ve işveren temsilcilerinin üst kuruluşu olan Kazak Ulusal Ekonomi Birliği (ATAMEKEN) yetkilileriyle buluşarak temaslarına devam etti. 126’dan fazla üyesi olan ATAMEKEN Birliği’nde, toplantıya katılan kuruluş yetkililerine MPM’nin yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi verildi ve 16. Dünya Verimlilik Kongresi’nin tanıtımı yapıldı. Kazakistan’daki işletmelerin de küresel krizden büyük ölçüde etkilendiğine değinen ATAMEKEN yetkilileri, bu dönemde Kazak işverenlerin verimlilik konusunda bilinçlenmeye büyük ihtiyaç duyduklarını ve 2010 Dünya Verimlilik Kongresi’ne katılım konusunda üyelerini teşvik edeceklerini belirttiler.

Önceliğimiz verimlilik

Kazakistan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda devam eden temaslar kapsamında, MPM’nin Türk sanayisine sunduğu hizmetler ve 16. Dünya Verimlilik Kongresi ile 2010 Avrupa Verimlilik Konferansı konusunda bilgiler verildi. Bakanlık yetkilileri Kazakistan’da yürütülen “Hammadde dışı sektörlerde yeni sanayileşme stratejisi” kapsamında verimlilik konusunun Bakanlık çalışmalarında en büyük öncelik alanlarından biri olduğunu vurguladılar.

MPM Heyeti, Kazakistan Sanayi ve Ticaret Odası temsilcileriyle de bir görüşme gerçekleştirdi.
Kazakistan Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Vekili Tatyana V. Zhdanova, Türkiye’de yapılacak olan kongreyi öncelikli olarak tüm üyelerine geniş şekilde duyuracaklarını ve kendilerinin de bir heyet ile katılabileceklerini belirtti.

İmzalarla İşbirliği resmiyet kazanacak

Türkiye’de çeşitli üniversitelerle işbirliği programı yürüten ve öğrencilerini staj için Türkiye’ye gönderdiklerini belirten Al-Farabi Üniversitesi yetkilileri, MPM ile işbirliği yapmaktan ve 16. Dünya Verimlilik Kongresi ve 2010 Avrupa Verimlilik Konferansı’ndaki ilgili temalarda bildiri de sunacak şekilde geniş bir heyetle katılmaktan sevinç duyacakların belirtti.

Heyet, Süleyman Demirel Üniversitesi’ni de (SDU) ziyaret etti. Toplantıya, 2008 ve 2009 yıllarında stajlarını MPM’de yapan SDU öğrencileri de katıldı. 2008 yılından bu yana iki kurum arasında süren işbirliğine, taraflar arasında imzalanan protokol ile resmiyet kazandırıldı. MPM Heyeti, Türkistan’a geçerek Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi (AYÜ) yetkilileri ile de temaslarda bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kazakistan Türkiye ortaklığına Prodüktivite Merkezi’nden destek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı