Gündem Haberleri

  Kazakistan’da intihar saldırısı

  Hürriyet Planet
  17.05.2011 - 10:27 | Son Güncelleme:

  Kazakistan’ın kuzeybatısında bulunan Aktobe şehrinin merkezinde bir intihar saldırısı düzenlendi.

  Rus Interfax haber ajansı saldırıda yaralananlar olduğunu, ancak tek can kaybının saldırganın kendisi olduğunu bildirdi.

   

  Interfax’a konuşan bir güvenlik görevlisi, “Bir intihar bombacısı bölgesel güvenlik hizmetleri binasının önünde henüz ne olduğu bilinmeyen bir aracı patlattı. İnfilak sonucu bazı kişiler yaralandı” dedi.

   

  Rusya sınırı yakınlarında bulunan Aktobe kentinde çalışan bir fotoğrafçı, intihar saldırganının, Kazakistan iç güvenlik gizli polisi Ulusal Güvenlik Komitesi'nin (KNB) bölge karargahı önünde kendisini havaya uçurduğunu söyledi. KNB, Sovyetler Birliği'nin yıkılışından sonra KGB'nin yerine kurulmuştu.

  Eylemi gerçekleştiren kişinin kimliği ile eylemin gerekçesi hakkında henüz bir açıklamada bulunulmazken, Kazakistan Başsavcılığı'nın konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceği ifade edildi.

  Haberlerde, polisin suç ortaklarını aradığını ve 277 bin kişilik şehrin giriş-çıkış noktalarının kordona alındığını bildirildi.

  Bu arada Kazakistan'ın devlet kontrolündeki televiyonunda konuyla ilgili haber olmaması dikkat çekti.

  Orta Asya’nın en istikrarlı ülkesi olarak görülen Kazakistan’da böyle saldırılar çok nadir görülüyor. Çoğunluğu Müslümanlardan oluşan ülkede çevre ülkeler Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan’da etkili olan şiddet olayları yaşanmıyor.

   

  Bölgenin en büyük ekonomisi olan petrol zengini Kazakistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından yönetiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı