Kazakistan’a Eximbank’ın 20 milyon dolarıyla girdi 1 milyar doları yakaladı

Erkan ÇELEBİ
25.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal ’ın önerisiyle 1992’de Eximbank’tan 20 milyon dolar kredi kullanıp Kazakistan’a giren Okan Grubu, iş hacmini 18 yılda 1 milyar dolara ulaştırdı. Grubun Astana’da 120 milyon dolarlık yatırımla inşa ettiği Ajar Alışveriş Merkezi’nin açılışını Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev yaptı.

DÖNEMİN Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın teşviğiyle 1992 yılında Eximbank’tan 20 milyon dolar kredi kullanarak Kazakistan’a giren Okan Grubu, iş hacmini 18 yılda 1 milyar dolara ulaştırdı. 120 milyon dolarlık son yatırımı Ajar alışveriş Merkezi’nin Astana’daki açılışında konuşan Grubun Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, "Kazakistan’daki yeni yatırım alanımız enerji olacak" dedi.

1992 yılında Eximbank’dan kullandığı 20 milyon dolarlık krediyle Kazakistan pazarına adım atan Okan Holding, son yatırımı Ajar Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin açılışını da gerçekleştirdi. Kazakistan’da yatırım yapan ilk Türk şirketi unvanına sahip olan Okan Holding, Başkent Astana’da gerçekleştirdiği 600 milyon dolarlık Jeruyik Kempinski Kompleksi’nin ilk etabını oluşturan Ajar Alışveriş ve Eğlence Merkezi ile Kazakistan’da gerçekleştirdiği iş hacmini 1 milyar dolara çıkardı.

Nazarbayev açtı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev’in da açılışına katıldığı Ajar Alışveriş Merkezi, toplam 600 milyon dolarlık Jeruyik Kempinski Kompleksi içinde yer alıyor. Açılışta konuşan Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, projenin beş yıl içinde tamamlanacağını ve krizin seyrine göre yatırımın devam edeceğini söyledi.

Sözümüzü tuttuk

Ajar’ın Astana’da Türkler tarafından yapılan ilk AVM olma özelliğinin de altını çizen Okan, şu anda yüzde 50 olan doluluk oranının ekim ayında yüzde 100’e ulaşacağını ifade etti. Okan, "Krize rağmen sözümüzü tuttuk, açılışımızı yaptık" diye konuştu. Jeruyik projesi hakkında bilgi veren Bekir Okan, "Jeruyik Kempinski Kompleksi içinde Ajar alışveriş merkezi yanı sıra 5 yıldızlı bir otel, spa, spor alanları ve sosyal tesisler bulunuyor. 200 dönüm arazi üzerine kuracağımız Jeruyik projesi 600 milyon dolara mal olacak. Projeyi 5 yıl içinde tamamlamayı düşünüyoruz" dedi.

Sıra enerjiye geliyor

Ajar Alışveriş Merkezi’nin de bünyesinde bulunan Almatı’daki bu 50 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilen projede iki rezidans, otel ve AVM’den oluşan Bayterek Kempinski projesini hayata geçireceklerini anlatan Okan, bu projede de yine bir 5 yıldızlı otel ve iki rezidans bloğu yapacaklarını belirtti. Okan, "Bundan sonra Kazakistan’da yapacağımız yatırımları enerji alanına kaydırmayı planlıyoruz "dedi.

Sultan’ı Kazakistan’ın yerel markası yaptık pazarın yüzde 80’ini kaptık

20
milyon dolarlık Eximbank kredisiyle adım attıkları Kazakistan’da bugüne kadar yaptıkları yatırımların 580 milyon doları, iş hacminin de 1 milyon doları aştığını kaydeden Bekir Okan, grubun Kazakistan’a 1992’de Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın tavsiyesiyle girdiğini anlattı. Grubun bu ülkedeki ilk yatırımı olan Sultan Makarna’nın Kazakistan makarna pazarının yüzde 80’nini elinde tutuğunu belirten Okan, sonrasında inşaat, tekstil, perakende, otel işletmeciliği gibi konularda faaliyet gösterdiklerini söyledi. Kazakistan’daki en parlak sektörlerden birinin enerjinin olduğunun altını çizen Okan, "Türkiye 20 yıl önce bölgeye yönelik stratejik bir plan geliştirseydi bugün enerji devi olabilirdik" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı