Ege Haberleri

  Kazak öğrencilere turizm dersi

  Hilmi DUYAR / BALIKESİR, (DHA)
  30.07.2012 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Öğrenci Değişimi Projesi kapsamında Güney Kazakistan'dan gelen 5'i kız 14 öğrenci Balıkesir’de turizm eğitimi aldı.

  Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) ile Auezov Güney Kazakistan Devlet Üniversitesi arasında bir süre öğrenci değişimi anlaşması imzalandı. Bu kapsamda, 25 Haziran'da Türkiye'ye gelen 5'i kız 14 öğrenci Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Turizm Bölümü'nde bir ay süreyle eğitim aldı. Kazak öğrencilere, Türkçe, coğrafya, mutfak uygulamaları, turizm işletmelerinde maliyet muhasebesi dersleri verildi. Kazak öğrenciler derslerden arta kalan zamanlarında ise Balıkesir ve ilçelerindeki tarihi ve ören yerleri ile alışveriş merkezlerini gezdi. MHP'li Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç da konuk öğrencileri bir hafta Akçay'da misafir etti.
  Balıkesir'de gezmedikleri yer bırakmadıklarını belirten Kazak öğrenciler, en çok sıcak havadan yakındı. Balıkesir'de en çok ilgilerini alışveriş merkezlerini çektiğini belirten konuk öğrenciler, hediyelik eşya fiyatlarını pahalı bulduklarını söyledi. Balıkesirli gazeteci Olcal Özal'ın fotoğraf sergisini de gezen Kazak öğrencilerin ay sonunda ülkelerine döneceği öğrenildi.
  Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Cemal Okuyan, Kazak öğrencilerin başarılı bir eğitim dönemi geçirdiğini söyledi. Prof. Dr. Okuyan, kendisinin de Almanya, Kazakistan ve Türkiye’nin ortak hazırladığı, “Doktora Programı” kapsamında, Eylül ayında Kazakistan'da ders vereceğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı