Gündem Haberleri

  Kazada öldüler festival'de yaşıyorlar

  Hürriyet Haber
  12.11.2009 - 12:12 | Son Güncelleme:

  19 Kasım 1995 tarihinde bir fotoğraf çekim gezisine giderken geçirdikleri kazada yaşamlarını yitiren Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) üyesi 13 kişi, 11 yıldır adlarına düzenlenen festivalle yaşatılıyor.

  Adana’nın Pozantı İlçesi’nde, bulundukları otobüsün şarampole yuvarlanması sonucu AFAD üyeleri Ümit Sağlamçelik, Bekir Kara, Cem Yağan, Fatma Akalın, Remzi Dağlık, Haluk Dağlık, Fatma Serttaş, Halil Gök, Ramazan Aydın, İnayet Tolunay, Özgen Özgenal, Kerem Akşen ve Utku Acar yaşamını kaybetti. Çok sayıda AFAD üyesinin de yaralandığı kaza sonrası, "Fotoğraf şehitleri" olarak anılan 13 kişi adına düzenlenen 13 Kare Fotoğraf Yarışması önce şenliğe daha sonra da festivale dönüştü. AFAD üyeleri, 4 yıl önce uluslararası boyut kazanan 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali’ndeki söyleşi, fotoğraf, resim ve heykel sergileri, imza günleri etkinlikleriyle anılıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza A.Ş. öncülüğünde, sanat kuruluşları ve sponsor firmaların işbirliği ile düzenlenen festival halktan destek ve ilgi görüyor.

  13 Kare'de 11'inci yıl

  Altın Koza etkinlikleri kapsamında, 19 Kasım 1995 tarihinde fotoğraf çekim gezisine giderken geçirdikleri trafik kazası sonucu ölen 13 fotoğraf sanatçısı anısına düzenlediği ‘Altın Koza 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali’ 16 Kasım Pazartesi günü başlıyor. Bu yıl 11'incisi düzenlenen festivalin ilk etkinliği Altın Koza Mehmet Baltacı Fotoğraf ve Sinema Tarihi Müzesi, Adana Kent Kütüphanesi ve Adana Kent Kütüphanesi Gazete Arşivi'nin açılışı olacak.

  24 Kasım'a kadar devam edecek festivalde, çok sayıda sanatçı konuk edilecek. Müze, kütüphane ve arşiv açılışının ardından Mutluhan Taş’ın ‘Hallac’ı Mansur’, Tayfur Öztürk'ün ‘Soyutlamalar’ adlı resim ve heykel sergileri sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Etkinlikler kapsamında açılış günü ayrıca İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun ‘Lüküs Hayat’ adlı opereti sahnelenecek. Festival 9 gün boyunca tiyatro, resim, heykel, müzik edebiyat, fotoğraf, operet ve birçok söyleşiye ev sahipliği yapacak.

  Festival, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD), Adana Kültür Sanat Derneği, Ressamlar Derneği, Çukurova Üniversitesi Fotoğraf Kulübü (ÇÜFOK), ü-Adana Rotary Kulübü, Toros Lions Kulübü, Adana Öğretmenler Korosu, Şehir Tiyatrosu, Adana Musiki Cemiyeti ve Kent Konseyi tarafından destekleniyor. İlk olarak 1999 yılında düzenlenen festival, sonraki yıllarda gelişerek çeşitli sanat dallarını içeren uluslararası bir etkinliğe dönüştü.

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı