Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kaza yapan TIR şoförü Yargıtay’ı ’sollayamadı’

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  28.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay, Konya'da "hatalı sollama" yapıp karşıdan gelen otobüsün şarampole yuvarlanmasına neden olan TIR sürücüsü sanık Z.K'nın "Olay yerinden geçtim. Ama kaza yaptıran ben değildim" savunmasına dayanarak mahkemece verilen beraat kararını "eksik incelemeden" bozdu.

  YARGITAY 2'nci Ceza Dairesi'nin kararına konu olay Konya'da geçti. Şehirlerarası yolcu otobüsü, karşı yönden gelen kırmızı renkli TIR'ın hatalı sollama yapması yüzünden şarampole yuvarlandı. Kazaya neden olan kendi aracı hasar görmeyen TIR sürücü Z.K, olay yerinde durmadan yoluna devam etti.

  Ölümle sonuçlanan kazadan yaralı kurtulan otobüs sürücüsü İ.M. ile bazı yolcular, olay yerine gelen jandarmaya, kazaya hatalı sollama yapan kırmızı renkli bir TIR'ın sebep olduğunu söylediler. Yol güzergahındaki jandarma karakollarının telsizle uyarılması üzerine, kaza yerinden 20 kilometre uzakta seyreden bir TIR jandarma tarafından durduruldu. TIR sürücüsü Z.K. gözaltına alındı. Savcılık otobüs sürücüsü İ.M. ile TIR sürücüsü Z.K. hakkında "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek" suçundan dava açtı. Mahkeme, hatalı sollama yaparak kazaya neden olduğu öne sürülen TIR'la ilgili araştırma yapmadan TIR sürücüsü Z.K'nın, "Olay yerinden geçtim ama, kazaya ben sebep olmadım" ifadesine dayanarak "beraat" kararı verdi. Otobüs sürücüsü İ.M. ise "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermekten" suçlu görüldü.

  Otobüs sürücüsü İ.M. kararı Yargıtay'da temyiz etti. 2'nci Ceza Dairesi ise kazaya neden olduğu ileri sürülen TIR'la ilgili yeterli araştırma yapılmadan TIR sürücüsü hakkında verilen beraat kararını bozdu. Yargıtay'ın kararı özetle şöyle: "Otobüs sürücüsü sanık İ.M. ve otobüsteki yolcular, kazaya karşı yönden gelen kırmızı renkli bir TIR'ın sebebiyet verdiğini beyan etmişlerdir. İhbar üzerine olay yerinden 20 kilometre ilerde jandarma tarafından durdurulan TIR'ın sürücüsü diğer sanık Z.K. ise olay yerinden geçtiğini ancak kazaya kendisinin neden olmadığını ileri sürmüştür. TIR'ın, rengi, markası, cinsi ve diğer özellikleri tespit edilip, tanık ifadeleri ile karşılaştırılmadan ve tır sürücüsü sanığı durduran jandarma görevlileri dinlenmeden, eksik inceleme ile hüküm kurulması yasaya ve usule aykırıdır."


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı