Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kaza uzmanı Sürmeli': "Kayıp parçalar SHGM'de"

  Engin ÖZMEN / EDİRNE,(DHA)
  31.01.2011 - 15:52 | Son Güncelleme:

  BBP yönetimi tarafından Almanya’dan kazayı araştırmak üzere davet edilen kaza kızım uzmanı pilot Volkan Sürmeli, çalındığı öne sürülen GPS ile SKYMAP IIIC adlı cihazların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde olduğu söyledi.

  BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili olarak parti yönetimi Almanya’dan, enkaz üzerinde araştırma ve inceleme yapmaları için kaza kırım uzmanları Uwe Reibel ve Volkan Sürmeli’yi Türkiye’ye davet etti. Enkaz üzerinde incelemeler yaparak bu konuda raporlar hazırlayan ekibin Türk asıllı Alman pilotu Volkan Sürmeli, çalındığı öne sürülen parçaların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde olduğunu iddia etti.

  ’BİZE FOTOĞRAFLARINI VERDİLER’

  Enkaz üzerindeki çalışmaları sırasında helikopterden bazı parçaların sökülmüş olduğunu fark ettiklerini belirten Sürmeli şunları söyledi:

  "Parti tarafından inceleme yapmak için Türkiye’ye davet edildik. Enkaz başında inceleme yaparken bazı parçaların yerinde olmadığını fark ettik. Daha sonra bunların Ankara’ya gönderildiğini öğrendik. Biz de bu parçaları Ankara’da görmek istedik, ancak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) uzmanları çeşitli bahaneler ile bize parçaları göstermek istemedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın araya girmesi ile kaza kırım uzmanları olarak Ankara Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde 8 Nisan 2009 tarihinde bizlere fotoğraflı bir sunum yapıldı. Bu sunum sırasında 31.03.2009 tarihinde enkaz başında SHGM uzmanlarının çekmiş oldukları fotoğraflar ve belgeler gösterildi. Daha sonra da fotoğraflar SHGM uzmanlarının imzaları ile birlikte bize teslim edildi. 31.03.2009 tarihli fotoğraf, kaybolduğu öne sürülen cihazların yerinde takılı olduğunu gösteriyor. BBP yönetiminin ’Almanya’dan uzman getirtiyoruz enkazdan parçaları sökmeyin” dendiği halde parçaların söküldüğü, sonrasında ise kaybolduklarını iddia ediliyor. Devlet Denetleme Kurulu raporunda cihazların çalındığı ya da kaybolduğu şeklinde ifadeler yer alıyor. Oysa SHGM uzmanlarının cihazları Ankara’ya getirdikleri fotoğraflardan ortaya çıkıyor. Şimdi cihazların Ankara’ya SHGM’ne getirildikten sonraki akıbetleri ne oldu? Bunu merak ediyorum."

  Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu 25 Mart 2009’da meydana gelen ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği kazayla ilgili hazırladığı 782 sayfalık inceleme raporunda, cihazların kaybolduğu ya da çalındığı ifadelerine ver verilmişti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı