ANKARA HABERLERİ

Kaza geliyorum dedi

Yılmaz ÇAMDALI/DHA
19.05.2008 - 22:14Son Güncelleme :

Patlama olan süt ürünleri imalathanesinde inceleme yapan heyet, asgari düzeyde bile güvenlik önlemlerinin olmadığını, periyodik denetimlerin yapılmadığını, kazanın adeta "geliyorum" dediğini belirledi.

Yılmaz ÇAMDALI/DHA

ÇUBUK’taki patlamanın ardından bilirkişi heyetinin olay yeri incelemeleri çarpıcı bulgular ortaya çıkardı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nin oluşturdu bilirkişi heyetinin, olay yerinde yaptığı incelemeler sonucunda elde ettiği bulgular, kamuoyuna açıklandı.

Belgesi bile yok

MMO Ankara Şube’den yapılan açıklamaya göre bilirkişi heyeti, tesisin yeterli teknik donanıma sahip olmadığını ve tesisatla ilgili uyarı gösterge ve lambalarının bulunmadığını belirledi. Heyet, periyodik yapılması gereken hidrostatik testlerin yapılmadığını, kazanı kullanan kişinin eğitimsiz olduğunu ve "ateşçi belgesi"nin de bulunmadığını tespit etti.

Vanası da kapalı

Heyet, patlayan buhar kazanının patlamaya dayanıklı emniyetli bölmede olmayıp, çalışanlarla aynı alanda olduğunu da ortaya çıkardı. MMO Ankara Şube yönetimi adına açıklama yapan, Sekreter Üye Şenol Karaca, şu bilgileri verdi: "İnceleme ve değerlendirmeler ile firma yetkileriyle yapılan görüşmeler sonucunda; İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği yönetmeliğine aykırı bir ortamda, yetkisiz ve ehliyetsiz kişiler tarafından işletmeye alınan ve periyodik bakım ve kontrolleri yapılmayan buhar kazanının, buhar vanalarının kapalı olarak unutulmasından dolayı oluşan yüksek basınç nedeniyle patladığı kanaatine varıldı." Bu olayların nedeninin, bilinçsizlik, ihmal, insan yaşamını hiçe sayarak daha fazla rant elde etmeyi ön planda tutan yaklaşımlar ve yasal boşluklar olduğunu ileri süren Karaca, "En basit emniyet kuralları dahi yerine getirilmemekte ve ilgili meslek odaları tarafından yapılması gereken mesleki denetimlere engel oluşturmaktadır" dedi.

Kazan bombası beş tutuklama

ÇUBUK’ta perşembe günü ayran ve yoğurt imalathanesinde meydana gelen 2 kişinin ölümü, 5 kişinin yaralanmasına neden olan patlamayla ilgili 5 zanlı tutuklandı. Sanayi Sitesi’ndeki imalathanedeki patlama nedeniyle işyerinin müdürleri 43 yaşındaki Vahittin Şengül ile 39 yaşındaki Yüksel Karakurt, şirket kurucuları 36 yaşındaki Haşim Aslan, Ali Yasin ile Zeki Karakurt gözaltına alındı.

Mahkemeye çıkarıldılar

Çubuk Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alınan zanlılar daha sonra adliyeye sevk edildi. Çubuk Adliyesi’nde nöbetçi mahkemeye çıkartılan zanlılar tutuklandı. Sanayi sitesinde bulunan ayran ve yoğurt imalethanesinde perşembe günü buhar kazanında meydana gelen patlamada 2 kişi ölürken, 5 kişi de yaralanmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kaza geliyorum dedi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı