Gündem Haberleri

  Kaza faktörleri

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TOPLUM hayatımızı düzenleyen bütün kurallar gibi trafik kuralları da insanlar tarafından tespit edilmiş ve uygulamaya konulmuştur. Kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş trafik kurallarına uymakla mükellef olan vatandaşlarımız bu kurallara uymadıkları zaman sadece kendi hayatlarını değil, çoğu zaman başkalarının hayatlarını da tehlikeye atmaktadırlar. İnsanların en doğal hakkı olan teknolojiden yararlanmak adına gün geçtikçe araç ve sürücü sayısı da artmaktadır. Buna paralel olarak kaza sayısının da artması üzücüdür.

  UMURSAMAZ TAVIRLAR

  Sürücü kurslarının görevi eğitimli, bilinçli, başkalarına ve tüm kurallara saygılı, sorumluluk sahibi sürücüler yetiştirmektir. Ancak bazı sürücülerin zannettiği gibi bu bilgiler sadece sürücü kurslarına devam eden sürücü adaylarının sınavda başarılı olmak için bilmesi gereken kurallar değildir. Tam tersine sürücü belgesi aldıktan sonra da sürücülerin çok iyi bilmesi ve uygulayabilmesi gereken kurallardır. Oysa karayolunda araç kullanan bazı sürücülere dikkat edildiğinde sanki hiç trafik kuralı diye bir şey yokmuşçasına araç sürdükleri görülür. Çoğu ya kuralı bilmez ya da bildiği halde uygulamak işine gelmez. Trafik kuralları bazı yollarda, bazı gün ve saatlerde uygulanmak üzere konulmamıştır.

  İDEAL SÜRÜCÜ

  Trafik kazaları konusunda ne kadar vahim bir durumda olduğumuz ortadadır. Her yıl trafik kazaları nedeni ile ölen, yaralanan daha da kötüsü sakat kalan insanlar ve bunların ailelerinin ıstırapları ile iş gücü ve yetişmiş insan kaybı, karayolunda ve araçlarda meydana gelen trilyonlarla ifade edilen maddi zararlar daha geç olmadan önlemlerin ciddileştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Önemli bir konu da, trafikte bulunan araçların teknik özelliklerinin yetersiz oluşu ve karayollarının durumu ile ilgilidir. Bunlar da yine insan faktörüne bağlıdır.

  Trafikte bencilliğe yer yoktur. İdeal sürücü, karayollarının ortak kullanım alanı olduğunu unutmayan sürücüdür. Bu da diğer sürücü veya yayalara göstermek zorunda olduğumuz saygı, sabır ve hoşgörü anlamına gelir.

  Sürücü Kursu Trafik ve

  Çevre Bilgisi Öğretmeni

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı