YOZGAT HABERLERİ

Kaz ıslahı üretim merkezinin temeli atıldı

DHA
30.03.2017 - 13:10Son Güncelleme :
DHA

Harun GÖKÇEOĞLU/YERKÖY(Yozgat), (DHA)- Yozgat’ın Yerköy ilçesinde, Bozok Üniversitesi tarafından, ‘Damızlık Kaz Islahı Üretim Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Yerköy ilçesinde temeli atılan tesis hakkında bilgi veren Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Boz, Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bağlı Yerköy Damızlık Kaz Üretim Çiftliği’nde, iki adet damızlık kaz ıslahı kümesi, kesimhane ve kuluçkahanenin bulunduğunu belirterek, “Türkiye’de kazlar için özel bir kesimhane bulunmamaktadır. Bu yüzden kesilen kazlar maalesef ruhsatız ve sağlıksız ortamda tüketiciye ulaşmaktadır. Temelini attığımız ve kısa sürede hizmete girecek olan kesimhane ile birlikte Türkiye’de ilk defa kaz eti marketlerdeki raflarda yerini alacak. Tesisimizde, yerli ırk kazları ıslah ederek yumurta verimini yükselteceğiz. Bu sayede Türkiye’ye yurt dışından giren kaçak ırkların girişi ortadan kalkmış olacak. Şu an tesisimizde 500 adet yerli kaz ile üretimimize devam ediyoruz. Yeni tesislerimizin hizmete girmesi ile yılda 3 ila 4 bin civarında kaz üretip sektöre ve piyasaya süreceğiz” dedi.

Temel atma törenine Bozok Üniversitesi Rektörü Salih Karacabey, Yerköy Kaymakamı Nevzat Şenkök, Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, fakülte dekanları ve çok sayıda kaz üreticisi katıldı.

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Kaz ıslahı üretim merkezinin temeli atıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 13 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kaz ıslahı üretim merkezinin temeli atıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı