KAYSERİ HABERLERİ

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak:

AA / Musa Özyürek
28.01.2015 - 16:57Son Güncelleme : 28.01.2015 - 16:58

- "Risk alırken karşımızdaki kişinin ya da kuruluşun şeceresini sorgulamak ayıp değil. Ayıp olmadığı gibi bizim için bir gerekliliktir"

YEREL HABERLER KAYSERİ

AA / Musa Özyürek

KAYSERİ (AA) - Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, risk alırken karşıdaki kişinin ya da kuruluşun şeceresini sorgulamanın ayıp olmadığını, aksine gereklilik olduğunu belirtti.

KAYSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Boydak, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) işbirliğinde KAYSO Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, işadamları ve sanayicilerin kendilerini piyasadaki risklerden korumaları gerektiğini, bunu da KKB gibi şirketler aracılığıyla yapabileceklerini ifade etti.

Türkiye’de 2 yıl önce ticari hayatla ilgili önemli bir yasal düzenleme yapıldığını vurgulayan Boydak, şunları kaydetti:

"Önceden hepinizin de bildiği gibi ödenmeyen çeklerle ilgili hapis cezaları vardı. Bunun caydırıcı bir tarafı da vardı. Türkiye’nin modernleşmesi ve ticari hayatın çok büyümesiyle artık ödenmeyen çeklere hapis cezası kaldırıldı. Bu hapis cezaları kalktıktan sonra bazıları Türkiye’de ödenmeyen çeklerde bir patlama yaşandığını söyledi. Benim gördüğüm kadarıyla söylendiği kadar büyük artış olmadı. Peki biz piyasadaki bu risklerden kendimizi nasıl koruyacağız. İşte bu KKB gibi şirketler sayesinde. Burası neticede 9 bankanın ortak olduğu özel bir şirket. Altyapısıyla, üst yapısıyla belki de bizim coğrafyada eşi benzeri görülmemiş bir hizmet vermekte. Ben de TOBB’da görev yaparken Sayın Genel Müdürümüz ile bu işlerin başlangıcını beraberce yaptık. Orada kısmen bizimde emeğimiz var. Ancak o günden bugüne çok güzel mesafeler alınmış. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum."

Sanayici ve işadamlarına çağrıda bulunan Boydak, "Madem risk alıyoruz, risklerimizi alırken bilinçli alalım. Risk alırken karşımızdaki kişinin yada kuruluşun şeceresini sorgulamak ayıp değil. Ayıp olmadığı gibi bizim için bir gerekliliktir. Çünkü bazı zamanlar o müşteriye varlığımızın yüzde 10-15’ini riske ettiğimiz durumlar söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda bankalardan istihbarat alınabiliyor ama bankaların da istihbarat kaynağı KKB’dir. Buradan çok cüzi ücret karşılığında her türlü bilgiyi alma olanağımız var" değerlendirmesinde bulundu.

KAYSO olarak bu konuda üyelere her türlü desteğe hazır olduklarını söyleyen Boydak, "Elbette risk alacağız. Hayat da bir risktir ancak bizim risklerimizi kontrol etmemiz, yönetebilmemiz çok önemli. Bu riskleri yönetme kabiliyetimizi geliştirecek mekanizmalardan bir tanesi de KKB’dir" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden KAYSO Başkanı Mustafa Boydak: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ocak 2015 tarihinde saat 16 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KAYSO Başkanı Mustafa Boydak: haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:41
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:07
  • Akşam
   18:43
  • Yatsı
   20:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı