KAYSERİ HABERLERİ

KAYSO AR-GE merkezi sayısını 15'e çıkaracak

DHA
01 Ağustos 2017 - 15:02Son Güncelleme : 01 Ağustos 2017 - 15:02

KAYSO AR-GE merkezi sayısını 15'e çıkaracak

DHA

KAYSERİ (DHA)- KAYSERİ Sanayi Odası  (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, şu an Kayseri’de sayısı 6 olan  Ar-Ge merkezlerinin sayısını yılsonuna kadar 15’e çıkarmak için ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)  olağan meclis toplantısı yapıldı. Sistem Global Danışmanlık, Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı YMM Hüseyin Karslıoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, KÜSİ Çalışma Gurubu İl Temsilcisi Doç. Dr. Mustafa Türkmen ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci’nin de katıldığı toplantıya KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, hükümet tarafından önümüzdeki günlerde 180 günlük eylem planı açıklanacağını, bu plan içerisinde değişik zamanlarda kendilerinden istenen bilgiler doğrultusunda, üretim, yatırım ve istihdamı artırmaya yönelik maddeler beklediklerini söyledi. İstikrar ve güven ortamının sanayiciler açısından en iyi teşvik olduğuna dikkat çeken meclis Başkanı Özkaya, “İstikrar ve güven ortamının olduğu her ülke, hem yerli hem de yabancı yatırımcı açısından çok daha caziptir. Bir ülkede istikrar ve güven varsa herkes rahatlıkla yatırımını yapabilir. Bizde bu konuda gayret gösteren ve ülke menfaatine her türlü istikrar tedbirlerini alan hükümetimize canı gönülden destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” dedi. İSO ikinci 500 sıralamasında yer alan Kayserili firmaları da kutlayan Özkaya, gelecek yıllarda bu listelerde daha çok firmanın yer alması için gayret edeceklerini söyledi. Ayrıca ,Özkaya, gelecek dönem için adaylığını açıklayan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci’ye de adaylık yolunda başarılar diledi.
 KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri açısından son derece önemli olduğuna ve katma değeri daha yüksek yeni yatırımların ve üretimlerin yolunu açacağına inandıkları Ar-Ge merkezlerine dikkat çekmek için bugünkü meclisin ana gündemini Ar-Ge merkezleri olarak belirlediklerini söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın son yıllarda adına yakışır şekilde Türkiye’de ki teknoloji ve bilimin seviyesini yukarı çekmek ve sanayideki katma değeri artırmakla ilgili ciddi çalışmalar yaptığını açıklayan Başkan Büyüksimitci, bu çalışmaların meyvesini vermeye başladığını ancak Kayserili sanayicilerin bu çalışmalardan tam olarak yararlanamadığını anlattı.
Temmuz ayı itibarıyla Kayseri’deki Ar-Ge merkezi sayısının altı olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Kayseri sanayisinin gelişmesi açısından önemli kriterlerden birinin de Ar-Ge Merkezleri olduğuna inanıyoruz. Bizim ölçeğimizdeki bir ilin en az 15 tane Ar-Ge merkezi olması lazım. Kayseri Sanayi Odası olarak bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu amaçla Sistem Global Danışmanlık’la bir anlaşma yaptık. Beraberce üyelerimizi birebir ziyaret ederek, yılsonuna kadar bu sayıyı 15’e çıkarmak için gayret edeceğiz” dedi.
Ar-Ge merkezlerinin sanayicileri yeni Ar-Ge’ler ve projeler yapmaya, katma değeri yüksek ürünler üretmeye zorlayacağını ifade eden Başkan Büyüksimitci, 4. Sanayi Devriminin konuşulduğu bu günlerde, gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmamak için çok hızlı hareket edilerek, hükümet tarafından açıklanacak 180 günlük eylem planı çerçevesinde başta eğitim olmak üzere çok ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.
Başkan Büyüksimitci, İSO ikinci 500 listelerinde Kayseri’den 16 firmanın yer aldığını ve bu listelere en çok firma gönderen iller arasında Kayseri’nin yedinci sırada olduğunu belirterek, yeni destekler ve Ar-Ge merkezleri ile bu listelerdeki firma sayılarını daha da artırmaya gayret edeceklerini belirtti.
Türkiye’nin ikinci çeyrekte de yine en az yüzde 5 ‘in üzerinde büyüme beklendiğini, 3. ve 4. çeyrekte de bu büyümenin artarak devam edeceği yönünde beklentiler olduğunu belirten Başkan Büyüksimitci, kendilerinin de Kayserili sanayiciler olarak daha çok çalışıp, daha fazla gayret göstererek büyümeye katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde KAYSO AR-GE merkezi sayısını 15'e çıkaracak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:03
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:33
  • Yatsı
   21:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı