KAYSERİ HABERLERİ

Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora:

IHA
31.10.2015 - 10:17Son Güncelleme :
IHA

Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, yatırımın yoğun olduğu bir yaz geçirdiklerini söyleyerek, "Develi’de soğuk ve kar bastırmadan kasım ayı sonunda doğalgazı kullanacağımızı ümit ediyorum" dedi.
Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, Kayserigaz’ın çalışmaları hakkında bigiler verdi. Bora, "Bu yaz Kayserigaz açısından yatırımın çok yoğun olduğu bir yaz yılı geçirdik ve halen geçiriyoruz. Kayseri Gaz’ın tarihi boyunca en çok yatırımı hem parasal olarak hem de metraj olarak yaptığı yıl oldu. Bu şehirde çok hissedilmiyor olabilir ama bunun gerekçesi daha ziyade şehir dışında yatırımların yoğunlaşmış olmasından dolayıdır. Önemli yatırımlarımız olarak bu sene Develi’ye doğalgaz götürüyoruz ki bunun için Erciyes Dağı’nı geçmemiz gerekiyordu. Şuan o çalışmalar son sürat devam ediyor. Önemli yatırımlarımızdan bir tanesi Develi idi. Aynı şekilde Develi içerisinde de çok ciddi alt yapı çalışmalarımız oldu. Onun dışında çok önemli bir yatırımımızda Kayseri’ye ikinci bir şehir giriş istasyon noktası yaptık. Kayseri’ye doğalgaz Oymaağaç tarafından bir istasyon bölgesinden girişi gerçekleştiriyorduk. Şimdi biz Kızık tarafında yani şehrin doğu tarafına yeni bir giriş istasyonu daha yaptık. Böylece hem arz güvenliğini sağlamış olduk hem de ikinci bir noktayı stabil koyup doğalgaz miktarını arttırmış olduk. Daha ziyade güvenliğe yönelik olarak tüketimin artması ile karşılanacak talebi yönetecek bir yatırım oldu. Bu iki yatırımı toplamı 60 milyon TL’ye yaklaştı. Bunun yanında Gesi bölgesi önemli yatırım alanlarından bir tanesiydi. Hemen hemen tüm ilçelerimizde yatırımlarımız vardı" dedi.
Bora, "Yatırım yapılan bölgeler yavaş yavaş doğalgaz kullanmaya geçiyor. Bizim yatırımlarımızın büyük çoğunluğu artık ilave yatırımlar olduğu için yatırımlar bittikten sonra, o bölgede gerekli test işlemlerini gerçekleştirip hızlı bir şekilde doğalgaz kullanmaya hazır hale getiriliyor. Alt yapı çalışmalarının tamamlanmasından sonra 1 haftalık bir süreçten bahsediyoruz. Örnek verecek olursak Develi’de altyapı çalışmalarımız tamamlandı fakat, henüz ana hattımızda çalışmalar devam ettiği için orada doğalgaz kullanımına başlanmadı. Develi’de soğuk ve kar bastırmadan kasım ayı sonunda doğalgazı kullanacağımızı ümit ediyorum. Yazın bir taraftan çalışmalarımız devam ederken diğer taraftan da bakım, onarım ve kontrol çalışmalarımız devam ediyor. Rutin olarak sistemde ki tüm ekip ve ekipmanlarımızı kontrol ediyoruz. Ayrıca tüm hatlarımızı özel araçlarımızla dolaşıp mevcut hatlarda her hangi bir kaçak var mı diye kontrol ediliyor. Bunu yılda 2 kere yapıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yaptık ve Kayseri’de ki 1 milyon 300 metreye yakın hattı özel dedektörlü arabayla gezilip kontrolü yapılmış oldu. Onun dışında birde vatandaşlarımıza yönelik faaliyetlerimiz var. Buda daha çok doğalgazın güvenli ve verimli kullanımına yönelik tanıtım, bilgilendirme ve uyarıları kapsıyor. Bununla ilgilide hem basın aracılığı ile hem e kendi merkezimizde ki iletişim kanalları ile bu konuda birçok bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.
Kayseri’de 2015 yılı içerisinde 500 milyon metreküp doğalgazın kullanıldığını söyleyen Bora, "Kayseri’de yıl içinde 500 milyon metreküpün biraz üzerinde doğalgaz kullanımı var. Bunun yarıya yakını konutlar tarafından tüketilirken yarıya yakını da sanayi tarafından tüketiliyor. Bu konutlarda büyük tüketimi kışın yapılıyor. Yazın baktığınızda çok düşük miktarlarda tüketimler var. Asıl tüketimleri kışın gerçekleştiriyoruz" şeklinde konuştu.
Bora ayrıca, "Bu doğalgaza has doğalgaza özel bir kriz olacağını tahmin etmiyorum. Tabi ki doğalgazda Rusya’ya bağımlılığımız var ama aynı şekilde konutlar tüketilen kömüründe büyük bir kısmı yine Rusya’dan geliyor. Yakıt olarak kullandığımız benzin ve dizel gibi yakıtlarda yurt dışından geliyor. Biz enerji olarak kaynağı olmayan bir ülkeyiz. Biz nasıl ki enerji kaynakları olarak bir yerlere muhtaçsak onlarda ayın şekilde Pazar olarak bir yerlere muhtaçlar. Biz almaya muhtaçsak onlarda satmaya muhtaçlar. Dolayısıyla çok ciddi bir boyutta tehlikeyi ön görmüyoruz. Ancak çok çok üst düzeyde bir tehlike olduğu zaman bu tip şeyler gündeme gelir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ekim 2015 tarihinde saat 10 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora: haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı