Kayseri'den otomobil dünyasına ‘Kelebek’

Hürriyet Haber
30.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kayseri'de kurulu Otoser firması tarafından yüzde 95'i yerli olarak üretilen mini kamyonetler, dünya otomotiv devi ABD'ye ihraç edilecek. Otoser'in üretimine başladığı mini otomobil ‘‘Kelebek’’ ise 1998 yılbaşından itibaren Türkiye'de piyasaya sunulacak.

Otoser A.Ş. Genel Müdürü Serkan Özdamarlar, A.A.'ya yaptığı açıklamada, daha önce Hindistan, Mısır, Suriye, Ürdün, Maltave Tunus'a ihraç edilen mini kamyonetleri, Avrupa ve ABD piyasasınasokma çabalarının olumlu sonuç verdiğini kaydetti.

GOLF ARACI

ABD'de bir firma ile anlaşma sağlandığını, mini kamyonetlerin golf aracı ve değişik amaçlı olarak kullanılmak üzere bu ülkeye ihraç edileceğini belirten Özdamarlar, şunları söyledi:

‘‘ABD'li firma, bizim fabrikada ürettiğimiz motorları güç olarak yeterli bulmadı. Biz araçlarımızda iki zamanlı, 15 beygir gücündeki motorları kullanıyoruz. Bize 4 motorlu ve 25 beygir gücünde motor gönderdiler. Bu motoru deneme amacıyla kamyonetlerimize monte ettik. Aracın performansı yüzde 100 arttı. ABD'den gelen bu motorları kullanarak, ihracat yapacağız. Henüz bebeklik çağındaki bir Türk şirketi olarak, dünya otomotiv devi ABD'ye ihracat yapacak olmanın sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz.’’

Özdamarlar, ABD'deki distribütör firmanın piyasa araştırması çalışmalarının devam ettiğini, bu çalışmadan sonra ihraç edilecek mini kamyonet miktarının belirleneceğini bildirdi.

Toplam 600 kilo yük taşıma kapasitesine sahip olan ve Türkiye'de 525 milyon liradan satılan mini kamyonetler, çöp, tüp, pazar arabası şeklinde dizayn edilerek piyasaya sunuluyor.

550 MİLYON LİRA

Öte yandan, Türkiye'de üretilen en minik otomobil ünvanına sahip olan ‘‘Kelebek’’ modeli otomobiller de 1998 yılbaşından itibaren trafiğe çıkmaya başlayacak.

Deneme amaçlı olarak ürettikleri ve Mısır'a ihraç ettikleri ‘‘Kelebek’’lerin seri üretimine aralık ayından itibaren başlanılacağını belirten Özdamarlar, ‘‘Kelebek, saatte 80 kilometrehız yapabilen, 2 kişilik bir otomobil. 125 çarpı 140 santimetre ebatlarında üretilecek bu otomobiller, sahiplerine park sorunu yaşatmayacak. İlk etapta 150 adet üretilecek Kelebek'in anahtar teslim fiyatı da 450-550 milyon lira olacak. Yakıt tasarrufu ve uygun fiyatıyla Kelebek, dar gelirlilerin otomobili haline gelecek.’’

Kelebek'leri piyasaya sürmeden önce bayi ve servis ağını kurma çalışması başlattıklarını belirten Özdamarlar, yoğun taleple karşı karşıya bulunduklarını, halen 25 olan ba ve servis sayısının yılbaşına kadar 100'e ulaşacağını bildirdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı