Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kayseri'deki çirkin saldırıda 3 gözaltı

  Hürriyet Haber
  29 Ekim 2005 - 12:32Son Güncelleme : 29 Ekim 2005 - 12:32

  Kayseri'nin Hacılar İlçesi'nde 3 gün önce ilköğretim okullarının bahçelerindeki Türk bayrakları ile Atatürk büstlerinin boyanması ve duvarlara terör örgütü lehine sloganlar yazılması ile ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

  Kayseri Vali Vekili Tevfik Karabalık, İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ile birlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, Çarşamba günü meydana gelen olayla ilgili olarak 3 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

  Eylemi bir kişinin gerçekleştirdiğinin belirlendiğini ve diğer iki kişinin de azmettirici oldukları gerekçesiyle gözaltına alındığını kaydeden Karabalık, şu bilgileri verdi: “Hacılar İlçesi'ndeki 4 ilköğretim okulunun bahçesindeki Türk Bayrakları ile Atatürk büstlerinin boyanması ve duvarlara terör örgütü lehine yazılar yazılması olayını gerçekleştirdiği belirlenen 1 kişi gözaltına alındı. Olayı gerçekleştiren kişinin ideolojik amaç taşımadığını, ancak başkalarının azmettirmesi sonucu eylemi gerçekleştirdiğini düşünüyoruz. Azmettirici oldukları gerekçesiyle iki kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.”

  İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir de, olayın herhangi bir terör örgütü ile ilişkili olmadığını, “münferit bir olay” olduğunu söyledi. Vatandaşların olaya büyük tepki gösterdiğini, “olayla ilgili faillerin yakalanmasının bu açıdan sevindirici” olduğunu ifade eden Özdemir, soruşturma sonucunda olayla ilgili daha net bilgiler elde edilebileceğini belirtti. Çarşamba günü Hacılar İlçesi'ndeki Gürdoğanlar, Ali İhsan Kalmaz, Mustafa Tatar ve Yunus Çepken İlköğretim Okulları'nın bahçelerinde bulunan Türk Bayrakları ve Atatürk büstleri yeşil sprey boya ile boyanmış, aynı okulların duvarlarına da terör örgütü lehine çeşitli sloganlar ile küfürlü sözler yazılmıştı.
  Olayı gerçekleştirdiği iddia edilen M.K.'nın (16), Yeni Mahalle'deki evinde yakalandığı öğrenildi.
  (AA)  12:24 29/10/05
  "
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı