KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri'de uygunsuzluk oranı en fazla asansörlerde

DHA
02.01.2018 - 09:20Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA)- BİLİM, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, yıl boyunca yaptıkları denetimlerde en fazla uygunsuzluğun asansör ve gaz yakan cihazlarda belirlendiğini söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akçadırcı, geçen yılın ilk 9 aylık diliminde İl Müdürlüğü olarak yaptıkları denetimlerde kurallara uymayan üreticilere toplam 330 bin 850 TL ceza kesildiğini söyledi. Akçadırcı, şöyle dedi:
"Müdürlüğümüzce, Kayseri'de halkın can ve mal güvenliğinin korunması için 2017 yılının ilk 9 ayında 4 bin 703 sayılı kanun hükümlerine göre 1149 farklı marka/model ürün, 1705 sayılı kanun hükümlerine göre 64 hizmet yeri denetimi yapılmıştır. Denetlenen ürünlerin 167 adedi uygunsuz bulunmuştur. Denetlenen ürünlerin uygunsuzluk oranı yüzde 15'dir. Toplatmaya konu 3 denetim gerçekleştirilmiş, teknik düzenlemeye aykırılığı tespit edilen 29 ürünün düzeltilmesi için üreticilere/ithalatçılara süre verilmiştir. Güvensizlik şüphesi ile 15 adedi asansör olmak üzere 17 farklı ürün teste gönderilmiştir. Teste gönderilen ürünlerden 16’sının test sonucu uygunsuz çıkmıştır. Teste gönderilen ürünlerde ortalama uygunsuzluk oranı; yüzde 94’dür. Uygunsuz bulunan, insan sağlığı can ve mal güvenliği için tehdit oluşturan 8 ürünün piyasaya arzı yasaklanmış ve bu ürünlerden daha önce piyasaya arz edilen 8 ürünün toplatılmasına karar verilmiştir. Toplatmaya konu ürünlerden ellerinde bulunan vatandaşlarımızın ürünün üreticisine başvurmaları gerekmektedir. İl Müdürlüğümüzce tespit edilen uygunsuzluklar için imalatçılara toplam 330 bin 850 Türk Lirası idari para cezası uygulanmıştır. Uygunsuzluk oranının en yüksek olduğu ürün grupları asansörler ve gaz yakan cihazlardır. Vatandaşlarımızdan gelen her türlü ihbar ve şikâyet mutlak surette soruşturulmakta  ve şikayet sahibine yapılan işlemler hakkında mevzuatın belirlediği süreler içerisinde bilgi verilmektedir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kayseri'de uygunsuzluk oranı en fazla asansörlerde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

14 Kasım 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:47
 • Guneş
  07:12
 • Öğle
  12:28
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  18:53
Sayfa Başı