KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri sucuğunun kilosu 52 TL, pastırmanın dilimi 2 TL oldu

DHA
29.04.2017 - 12:31Son Güncelleme :
DHA

Yasin DALKILIÇ/ KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ'de sucuk, et sektöründeki fiyat yükselişinden etkilenerek zamanlanınca kilosu 52 TL'ye çıktı. Pastırmanın 20 gramlık dilimi ise 2 lira oldu.
Etteki fiyat değişimi, Kayseri sucuğu ve pastırmasını da etkiledi. Referandum öncesi kilosu 45 TL’ye satılan birinci sınıf Kayseri sucuğu, gelen zam sonrası 52 TL oldu. Son dönemde tavuk ve kaynağı belli olmayan etlerden yapılan sucukların daha ucuza satıldığını, ancak bu ürünlerin insan sağlığını tehdit ettiğini söyleyen pastırmacı İlhan Tan, şöyle dedi:
“Et fiyatlarındaki hareketlilik, sektörümüzü de vurdu. Geçen yıl seçim, bu yıl referandum sonrası beklentilerimiz suya düştü. Son dönemlerde ülkede ciddi oranda büyükbaş hayvan sıkıntısı yaşanıyor. Bu sıkıntıyı gidermek isteyen imalatçılar da ithal hayvana yöneliyor. Bu da kaliteyi ister istemez düşürdü. Sucuk ve pastırma da buna bağlı olarak zamlanıyor.”
Pastırma ve sucuk satışlarının geçtiğimiz yıllara oranla yarı yarıya düştüğünü kaydeden Tan, ''Pastırma, Kayseri’nin önemli bir lezzeti, ancak parası olanın tüketebileceği bir ürün oldu. Kilosu 80’den başlamak suretiyle 125 TL’ye kadar kalitesine göre değişiyor. Son gelen zamdan etkilenen pastırmanın 20 gram gelen bir dilimi 2 TL oldu'' diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kayseri sucuğunun kilosu 52 TL, pastırmanın dilimi 2 TL oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2017 tarihinde saat 12 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayseri sucuğunun kilosu 52 TL, pastırmanın dilimi 2 TL oldu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı