KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri Şeker'den, sendikacılığa destek

DHA
09.05.2017 - 11:06Son Güncelleme : 09.05.2017 - 11:07
DHA

KAYSERİ, (DHA)- ŞEKER-İş Sendikası Kayseri Şubesinin 19'uncu Olağan Genel Kurulu, Kayseri Şeker Fabrikası 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda yapıldı. Şeker İş Sendikası Kayseri Şube Başkanlığı'na İbrahim Dayı seçildi. Genel Kurula katılan Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, ''Sendika kimsenin düşmanı değil, sendikacılık bu ülkenin aleyhine olacak bir iş değil'' dedi.
Genel Kurula Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyelerinden A.Kadir Güneş, Hurşit Dede, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Tayfun Öner, Genel Müdür yardımcıları, Şeker İş Sendikası Genel Sekreteri Fevzi Şengül, Teşkilatlanma Başkanı İlhan Özyurt, Türk-İş Kayseri İl Temsilcisi ve Koop-İş Başkanı İdris Güven, Tes-İş Başkanı Haşim Aydın, Demiryol-İş Başkanı Harun Öner ve Kayseri Şeker Fabrikası çalışanları katıldı. Kayseri Şeker’de 27'nci dönem toplu iş sözleşmeleri öncesinde yapılan Şeker-İş'in 19'uncu Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, şöyle dedi:
"6 sene 4 ay önce batmış bir şirketi devralmıştık. Ağır bir yük vardı, bu yükü taşımak kolay değildi. Göz göre göre de buna müsaade etmek, vatana, millete hayır getirmezdi. Çiftçinin ekmeğine zarar verirdi. Çalışanlar büyük problem yaşarlardı. Allah’ın verdi güçle insanların manevi desteği ile bu yükün altına girdik. Bu gün böyle güzel bir salonda ağız tadı ile toplantı yapar hale geldik.''
Göreve başladıklarında, her yönüyle sorunlu bir yapı bulunduğunu kaydeden Akay, sözlerine şöyle devam etti:
"'Çalışanlar arasında kademeler vardı, muvakkat işçiler, sözleşmeli işçiler, mevsimlik işçiler kadrolu çalışanlar, böyle ayrımlar vardı. Daimiliği anladık, muvakkati anladık, mevsimliği anladık, bu sözleşmeli ne oluyor dedik. Dediler ki; (bu sendikaya karşı alınmış bir önlemdir. Sendika ola ki farklı bir olay içerisinde olacak olursa, fabrikanın çalışmasını garanti altına almak için sendikasız işçi kadrosu oluşturuldu) dediler. İlk aldığımız karar bu oldu ve dedik ki böyle bir şey olmaz. Sendika kimsenin düşmanı değil, sendikacılık bu ülkenin aleyhine olacak bir iş değil, bu arkadaşlarımıza bir hak veriyoruz, bir şans veriyoruz. Muvakkata geçip sendikalı oluyorlarsa işlerine devam etsinler, yoksa biz bu sözleşmeleri fesih ediyoruz dedik. Kabul etmeyenler fesih edildi, kabul edenler sendikalı olarak devam ediyorlar.''
Genel Kurul'da yapılan seçimlerde, Şeker-İş Kayseri Şube Başkanlığına İbrahim Dayı seçildi. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kayseri Şeker'den, sendikacılığa destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayseri Şeker'den, sendikacılığa destek haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:17
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:46
  • Yatsı
   20:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı