KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri Şeker TUKSİAD genel kurulunda işlevlerini anlattı

DHA
09.05.2018 - 10:47Son Güncelleme :
Kayseri Şeker TUKSİAD genel kurulunda işlevlerini anlattı
DHA

KAYSERİ (DHA)-  SEKTÖRÜNÜ temsil eden, tek sivil toplum kuruluşu olan  Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ( TÜKSİAD)  2018 Genel Kurulu  yapıldı. STÜKSİAD’ın 200 üyesi arasında önemli bir yere sahip olan olan Kayseri Şeker’in iştiraklerinden Pan Pazarlama Şirketinin 2017-2018 kampanya döneminde sözleşmeli olarak Bölge çiftçilerinden alınan beş bin ton ayçekirdeği ve kabak çekirdeğinin  üreticiden tüketiciye ulaşmasını sağladığı genel kurulda dile getirildi.

TÜKSİAD Genel Kurulunda Kayseri Şeker’in iştiraklerinden ve TÜKSİAD üyesi olan Pan-Pazarlama Şirketinin Kuruyemiş ve bakliyat sektörüne katkıları ve hedefleri hakkında bilgiler veren Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay,''  Kayseri Şeker, şeker sektörünün Türkiye'deki önemli aktörlerinden bir tanesidir. Sektörde önemli bir yeri var. Son yıllardaki çalışmalarıyla ilerleme kaydetti Türkiye'deki şeker sektörünün ayakta kalması konusunda  önemli bir rol üstlendi. Bildiğiniz gibi Türkiye'nin son iki üç aylık gündemi içerisinde Şeker fabrikaların özelleştirmesi konusu önemli bir yer tutuyor. Bu vesileyle de Kayseri şeker, Şeker fabrikalarının özelleştirmesi konusunda da üzerine düşen görevini yapmaya çalışıyor.En azından sektörün geleceğini kurtarmak açısından, bu fabrikaların çalışmasına katkı sağlamak açısından, Türkiye'de şeker sektörünün güçlü bir şekilde ayakta kalması ve hatta dünyayla rekabet etmesi açısından üzerine düşen görevi yapmaya çalışıyor. Bu süreçte de Turhal şeker Fabrikası gibi gerçekten Türkiye'de önemli bir yere sahip olan şeker fabrikasının da ihalesini kazanma imkanı bulduk. Biz , 14 şeker fabrikasından 8'nin ihalesine girdik. Turhal da birinci olduk. Çorum Kırşehir ve Bor şeker fabrikalarında ikinci olduk. Tabii bu ihalelerin neticelenmesi özelleştirme yüksek kurulunun onayıyla gerçekleşiyor. Bu onay gerçekleştikten sonra eğer diğer birinci olan firmalarla ilgili bir sorun olmazsa biz sadece Turhal şeker fabrikasıyla yolumuza devam edeceğiz. Kayseri Şeker Fabrikası bir kooperatif kuruluşu yani bir çiftçi kuruluşudur. Kayseri pancar Ekicileri Kooperatifinin yüzde elli altı hissesine sahip olduğu bir kuruluş. Kayseri pancar ekicileri  Kooperatifi'nin yetmiş sekiz bin çiftçi ortağı var. Dolayısıyla Kayseri şeker fabrikasının  sahibi aslında gerçek manada çiftçilerdir. Dolayısıyla, Kayseri Şeker milletin malıdır. Biz oranın emanetçileriyiz bu anlayış içerisinde yedi senedir orada görev yapıyoruz'' dedi.
Kuruyemiş Sanayicileri sektörüne  katkılarından dolayı Başkan Akay’a Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Dernek Başkanı Hüsamettin Karaman tarafından plaket takdim edildi. Yapılan konuşmalar sonrasında seçimlere geçildi ve seçimlere tek aday ile giren Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanlığına Hüsamettin Karaman yeniden seçildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kayseri Şeker TUKSİAD genel kurulunda işlevlerini anlattı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı