KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri Şeker, İstihdama Katkısıyla Kampanya Döneminde Bölgesinde Suç Oranının Azalmasına Da Katkı Sağlıyor

IHA
28.09.2015 - 16:11Son Güncelleme :
IHA

Kayseri Şeker’in istihdama katkısıyla kampanya döneminde sözleşmeli şeker pancarı tarımı yapılan bölgelerdeki suç oranının azalmasına da katkı sağladığı ortaya çıktı.
Kayseri Şeker çalışanları ile bayramlaşma töreninde konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; "Doğruluk, dürüstlük ve yöneticilerle çalışanlar,çiftçiler arasındaki karşılıklı anlayış, dayanışmaya örnek olacak örnekler verdiği konuşmasında; Aşık Sümmani’nin
Arifler her vakit nasihat eyler
Aklı olmayanlar öğüdü neyler
Dost dostun her sözü yüzüne söyler
Doğru söz söylemek düşmanlık mıdır şiirinde olduğu gibi Biz her zaman her işimizde hem doğru konuşacağız, doğru olacağız, doğru olanı söyleyeceğiz hem de adaletli olacağız. Bir ve beraber olacağız. Ama sıkıntılı anları da unutmayacağız. Sıkıntılı olanlara da sahip çıkacağız" dedi.
Başkan Akay; "Kayseri Şeker’in geldiği nokta itibarı ile bütün sıkıntılarından kurtulmuş artık toplumun sıkıntısını almanın hesabını yapıyor. Kampanyanın başladığı şu günlerde gerek Boğazlıyan da gerekse Kayseri de olsun yüzlerce insanımızı yanımızda görüyoruz. Yani toplumun ihtiyaçlarını karşılıyoruz.
Boğazlıyan emniyet müdürü Boğazlıyan İlçesinde kampanya başladığı zaman suç oranının azaldığını belirtiyor. Neden insanlar bir iş ile uğraşıyorlar, bir meşkale buluyorlar ve bir ekmek parası kazanmak için çalışmayı planlıyorlar. Bunun sonucunda da zararlı ve suç unsuru oluşturacak işler ile uğraşmaya zamanları kalmıyor.
İşte bütün bunları iyi anlamamız bilmemiz lazım. Onun için gerçekten çok çalışmamız lazım. Kayseri şeker geldiği bu nokta itibari ile yeterli değil başarı hep başarılı olması ve daha yukarı çıkması lazım olduğuna dikkat çekti. Geldiğimiz noktalar Allah’a çok şükür bunlar. Ama yetmez. Daha ileri daha yukarı gitmemiz, çalışan binlerce insan, on binlerce çiftçinin yanına ilaveler katmamız lazım. Bu anlayışla yeni yatırımlar başlattık. Sizin, bizim ortaklaşa çiftçimizin katkılarıyla ben inanıyorum bunları daha fazla geliştireceğiz" diye konuştu.
Başkan Akay konuşmasına Sırplar ve Hırvatlar karşısındaki zorlu mücadelesi ile tanınan Bosna Hersek’in kurucusu Ali İzzet Begoviç’in sözleri ile devam ederek “Ben görev duygusuyla çalışıyorum ve elbette ki başarıyı arzuluyorum. Ancak kaybedeceğimi bilsem bile yine doğru olanı yaparım diyor. İşte gerçek Müslüman anlayışı bu. Doğru olanı, hak olanı, adaletli olanı yapmak, Allah’ın emrettiğini yapmaktır.
Yusuf Has Hacip’ de şöyle diyor; halk ile hakan arasında bir mukavele yapılır. Yani bu çalışanla yönetici arasında ya da vatandaşla devlet arasında deyin ne derseniz deyin. Ama bu hepsini kapsayacak bir şey diyor ki; Hakan halkından üç şey istedi. 1. Yasalara uyacaksınız. 2. Vergilerinizi zamanında ve dosdoğru ödeyeceksiniz. 3. Dost ile dost, düşman ile düşman olacaksınız. Bizde diyoruz ki buranın bir yasası var herkes bu yasalara uyacak. Onun dışında burada herkes işini zamanında ve dosdoğru yapacak. Dostunu ve dost olmayanı tanıyacaktır.
Bunun karşısında halk’ da Hakandan 3 şey istemiş. 1. Yasalara uyacağız. Lakin yasaların adil olacak. 2. Vergileri zamanında ve dosdoğru ödeyeceğiz ama sende gümüşün ayarını bozmayacaksın. Ayarını düşürmeyeceksin. Yani bize çevirecek olursanız sizin maaşınızı azaltmak, hakkınızı ödememek gibi bir durum. 3. sü ise diyor ki vatandaşlar dostunla dost, düşmanınla düşman olacağız fakat sende bizim güvenliğimizi sağlayacaksın. Yöneticilerde sizin iş garantinizi,iş güvenliğinizi sağlamak durumundalar. İşte bu zamanımızda bu şekilde değerlendirilebilir.
Yine bizim ecdadımızdan Hacı Bektaşi Veli diyor ki: oturduğun yeri pak et, kazandığın lokmayı hak et. Ayağa kalkarsan hizmet amacı ile kalk eğer konuşacaksan hikmetle konuş oturacağın zaman saygıyla otur.
Başkan Akay Doğu Türkistanlıların ziyaretinde okunan ve Birliği, bütünlüğü, kardeşliği ifade eden Senin canın benim canım bir can değil mi, Senin için benim canım kurban değil mi şiirini de okudu.Başkan Akay konuşmasının son bölümünde, 1071 den beri vatanımız için can veren kan veren şehitlerimizin bu günde hala devam ettiğine dikkat çekerek, onların acısını yaşamamız hissetmemiz, eşini, oğlunu, yakınını kaybedenlerin bayramı nasıl onu da düşünmek lazım" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kayseri Şeker, İstihdama Katkısıyla Kampanya Döneminde Bölgesinde Suç Oranının Azalmasına Da Katkı Sağlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 16 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayseri Şeker, İstihdama Katkısıyla Kampanya Döneminde Bölgesinde Suç Oranının Azalmasına Da Katkı Sağlıyor haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:16
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:13
  • Akşam
   17:31
  • Yatsı
   19:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı