KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri Şeker’den Verimli Toprakların Korunmasına Büyük Katkı

IHA
18.09.2015 - 10:27Son Güncelleme :

KAYSERİ ŞEKER

IHA

Kayseri Şeker bünyesine kattığı 4 maus ile bölgedeki maus sayısı 21’e ulaştı. Kayseri Şeker, pancar ekim bölgesinde ki çiftçilerden gelen talepler üzerine maus ile pancar yükleme hizmetini yaygınlaştırıyor.
Şeker pancarı tarımı yapılırken pancarın tarladan fabrikaya nakli esnasında, pancar üzerindeki toprakları elemek suretiyle verimli toprakların tarlada kalmasını sağlayan maus makinasına artan talep üzerine sözleşmeli ekim yapılan bölgelerindeki pancar çiftçilerine ait 17 maus makinasına ilave olarak Kayseri Şeker de toplam değeri yaklaşık 5 Milyon TL olan 4 adet maus makinası satın alarak 2015- 2016 sezonunda 21 maus makinasıyla bölge çiftçisine hizmet vermeye başladı.
Her biri yaklaşık bir milyon lira değerinde olan Kayseri Şeker Fabrikasına ait 4 maus’un hizmete alınmasında konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay; 4.5 yıl önce Kayseri Şeker ‘in yönetimini biz devir aldıktan sonra fabrika sahası içerisinde oluşan toprak yığınlarını görünce, ecdadımızın kanları ile sulayıp bize miras bıraktığı bu toprakları korumak gerektiğini düşünerek ,“Pancarlarla beraber tarlalarımızın güzel, verimli toprakları fabrikaya taşınarak işe yaramaz dağlar tepeler oluşturmasını engellemek, o toprakları tarlada temizlemek, tarlada bırakmak için maus makinası alınması gerektiği inancıyla Avrupa’da 30-35 yıldır uygulanan bu sistemi kendi fabrikamızda da uygulamak için yola çıkmıştık. Ama fabrikanın bir kuruş parası, bunları alabilecek gücü yoktu. Onun için nakliye kooperatifleri ile yapmış olduğumuz görüşme sonrasında “arkadaşlar buyurun gelin bu uygulamayı beraber yapalım. Sizde sorumluluk alın, siz de bu işe katkı sağlayın. Burada oluşacak artı değerden siz de nasibinizi alın. “dedik. Onlarda sağ olsunlar cesaret gösterdiler bu fabrikaya, çalışanımıza, çiftçimize güvendiler. Sorumluluk göstererek maus almaya başladılar. İlk sene 5 ile başlayan maus ikinci sene 10’a üçüncü sene 16 ya çıktı. Bu sene itibarı ile 4 tane maus satın alınarak hizmete sunulmuştur” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kayseri Şeker’den Verimli Toprakların Korunmasına Büyük Katkı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Eylül 2015 tarihinde saat 10 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayseri Şeker’den Verimli Toprakların Korunmasına Büyük Katkı haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:26
 • Yatsı
  19:43
Sayfa Başı