KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri Gönül Coğrafyasında

IHA
14.09.2015 - 14:02Son Güncelleme :

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

IHA

Büyükşehir Belediyesi, Balkanlar’da Osmanlı İmparatorluğu’nun ayak izlerinin bulunduğu ülkelere yönelik bir kültür gezisi düzenledi. Gezi kapsamında Atalarımızın izlerini taşıyan Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya’da bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunuldu.
Büyükşehir Belediyesi’nin her anlamda Osmanlı’nın izlerinin bulunduğu Balkan ülkelerine yönelik kültür gezisine Büyükşehir Belediyesi bürokrat ve meclis üyelerinin yanı sıra meslek odaları ve derneklerin yöneticileri ile Gönüllü Kültür Teşekkülleri temsilcileri katıldı.
Tarih ve kültür gezisinin ilk durağı Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna oldu. Kayseri heyeti Saraybosna’da bir dizi temasların yanı sıra Bosna’nın simge isimlerinden Aliya İzzet Begoviç’in kabrini, savaş müzesi haline getirilen savaş tünellerini ve şehitliği gezdi. Heyet ayrıca, savaşta köyde yaşayan 116 kişinin tamamının öldürüldüğü Ahmiç köyünü de ziyaret etti. Bosna savaşı ve yaşanan acılarla ilgili detaylı bilgiler alan Kayseri heyeti daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehri olan Mostar’a geçti.
Osmanlı’nın izlerini takip eden Kayseri heyeti Bosna’nın ardından Karadağ’ı ziyaret etti. Karadağ’ın Kotor ve Budva adlı şehirlerinde ziyaret ve temaslarda bulunan Kayseri heyeti daha sonra Arnavutluk’un başkenti Tiran’a geçti. Büyükşehir Belediyesi’nin bir haftalık tarih ve kültür gezisi Makedonya’nın başkenti Üsküp’te tamamlandı. Kayseri heyeti; Bosna, Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya’da büyükelçiliklerimizin ticari ataşeleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) yetkilileri, yerel yöneticiler, bu ülkelerdeki vakıf ve dernek yöneticileri ile görüşmeler yaptı. Yerel halk ile de sohbetler yapan Kayseri heyeti gidilen tüm şehirlerde ilgiyle karşılandı.
Büyükşehir Belediyesi’nin bu önemli gezisine katılan meclis üyeleri, oda ve dernek yöneticileri ile gönüllü kültür teşekkülleri yetkilileri gönül coğrafyasında bulunmaktan son derece mutlu olduklarını belirterek, Osmanlı’nın izlerinin takip edildiği geziden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’e teşekkür ettiler.
"GÜCÜMÜZÜ SAHİP OLDUĞUMUZ TARİHTEN ALIYORUZ"
Tarih ve kültür turu ile ilgili bir değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, belediyelerin alt ve üst yapı hizmetlerinin yanı sıra sosyal, kültürel, sportif, sanatsal ve bilimsel alanda da şehirlerin gelişimlerine öncülük eden kurumlar olduğunu söyledi. Kayseri’deki sivil toplum kuruluşlarının yapacakları çalışmaların, yeni ufukların keşfi ile halkımıza daha faydalı olacağına inandığını dile getiren Başkan Çelik, "Gücünü sahip olduğu tarihten alan milletimizin bu günlere geliş serüveninde önemli coğrafyalardan birisi de Osmanlı Medeniyeti coğrafyasının bir parçası olan Balkanlardır. Sosyal belediyecilik anlayışı ile sivil toplum kuruluşlarımızı medeniyetimizin Balkanlardaki ayak izlerini takip etmek, tarihin bizlere emanet ettiği Anadolu coğrafyası dışındaki kardeş milletlerle sıcak ilişkileri geliştirmek ve bu ilişkileri sürdürmek amacıyla dört ülkeyi kapsayan bir gezi düzenledik. Gezimizin çok faydalı geçtiğini ve ufuk açıcı olacağını görmekten memnuniyet duydum. Tarih ve kültürümüzü daha iyi tanıyacağımız bu tür etkinliklerimiz devam edecektir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kayseri Gönül Coğrafyasında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 14 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayseri Gönül Coğrafyasında haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:28
 • Yatsı
  18:59
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı