KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri esnafı yabancı turistle pazarlığı öğrenecek

AA / Esma Küçükşahin
23.12.2014 - 12:12Son Güncelleme :

- Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden Erciyes'e gelecek turistin uğrak yerlerinden olması beklenen Tarihi Kapalı Çarşı esnafına eğitim verilmeye başlandı - Erciyes AŞ Genel Müdürü Cıngı: - "Esnafımızın en azından bir turistle pazarlık yapabilecek, fiyat verebilecek ufak tefek hasbıhal yapabilecek seviyede yabancı dil bilmesi önemli. Bu bizim açımızdan önemli bir kriter olacak" - "Dersleri sadece hocalarımızın vereceği bilgilerle kısıtlamayacağız. Kapadokya bölgesinden işletme sahibi olanlar ve kendi sektöründe öncü iş adamları derslerimize katılacaklar. Esnafımızla tecrübelerini paylaşacaklar"

AA / Esma Küçükşahin

KAYSERİ (AA) - ESMA KÜÇÜKŞAHİN - Kayseri Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen ve Erciyes Dağı'nın dünyadaki önemli kayak merkezlerinden birisi olmasını hedefleyen Erciyes Master Planı çerçevesinde Tarihi Kapalı Çarşı esnafına eğitim verilmeye başlandı.

Proje kapsamında tarihi Selçuklu dönemine kadar uzanan Tarihi Kapalı Çarşı'nın esnafı, Ticaret Odası Konferans Salonu'ndaki eğitimlere katılıyor.

Erciyes AŞ Genel Müdürü Murat Cahid Cıngı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıldan itibaren özellikle iskandinav ülkelerinden, Almanya'dan, Hollanda'dan hatta hiç beklemedikleri Uzakdoğu ülkelerinden Erciyes'e turist geldiğini söyledi.

Bu yıl hem Fransa hem de Rusya ile görüşmeler yaptıklarını belirten Cıngı, turların sayısının artmasını beklediklerini, Büyükşehir Belediyesinin projesinin ana hedefinin kent ticaretine, ekonomisine ve kültür hayatına katkı sağlamak olduğunu dile getirdi.

Önümüzdeki yıllarda kente gelecek turist sayısının katlanarak artmasını beklediklerini ifade eden Cıngı, "Kenti yabancı misafirlere hazırlamak istiyoruz. Maalesef Kayseri bir turizm kenti değil. Kapadokya bölgesine çok yakın olmamıza ve Kapadokya bölgesine gelen yıllık 3 milyon turistin yüzde 90'ı Kayseri havaalanıyla bu bölgeye ulaşmasına rağmen biz bu turisten istifade edemiyoruz. Erciyes Master Planı'nın ana hedeflerinden birisi bu" diye konuştu.

Cıngı, yerli ve yabancı turistlerin Erciyes Dağı'nın yanı sıra kent merkezindeki tarihi mekanları da gezeceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Öncelikle turistin sıklıkla ziyaret edeceği merkezlerden başlayarak bir eğitim programı uygulayacağız. İlk etapta da Tarihi Kapalı Çarşı esnafımızı ele aldık. Kapalı Çarşı, zaten her turistin gezip görmek isteyeceği bir mekan, ayrıca ticari faaliyetlere sahne olan bir çarşı. İstanbul'da nasıl her gelen yabancı turist 'Grand pazar' diye Kapalı Çarşı'ya uğruyorsa ki istatistiklere göre yıllık 91 milyon ziyaretçi trafiği var buranın. Aynı şekilde Kayseri'deki Kapalı Çarşımızda da bir turizm hareketini başlatacağız. Esnaf odaları, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ve Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi ile iş birliğimiz sonucu bir ders müfredatı hazırladık. İlk ders başladı. Dersleri sadece hocalarımızın vereceği bilgilerle kısıtlamayacağız. Kapadokya bölgesinden işletme sahibi olanlar ve kendi sektöründe öncü iş adamları derslerimize katılacaklar. Esnafımızla tecrübelerini paylaşacaklar."

- Esnafa yabancı dil eğitimi

Esnafa, 'turizm nedir, turist neden bir yerleri ziyaret eder, turistin davranış kodları, ihtiyaçları, alışveriş formatı' gibi genel konuların yanı sıra dil eğitimi de verileceğini anlatan Cıngı, eğitimin uzun soluklu olacağına dikkati çekti.

Esnaf için yabancı dil kursları da düzenleyeceklerini ifade eden Cıngı, "Esnafımızın en azından bir turistle pazarlık yapabilecek, fiyat verebilecek ufak tefek hasbıhal yapabilecek seviyede yabancı dil bilmesi önemli. Bu bizim açımızdan önemli bir kriter olacak. Dil eksikliği kentimizde çok ciddi şekilde hissediliyor" diye konuştu.

Cıngı, özellikle Japon turistlerin gezecekleri yerle ilgili öncesinde çok fazla okuyarak bilgi edindiklerini, Kayseri'ye geldiklerinde de kentin tarihin ilk dönemlerinden bu yana ticaret kenti olduğunu bilerek geldiklerini söyledi.

Kayserilinin ticarete yatkınlığının da turistlerce bilindiğine dikkati çeken Cıngı, "Ahilik kültürünü turiste yansıtmalıyız. Nasıl olsa bu bana bir kere geldi bir daha gelmez fikriyle turiste maddi anlamda yüklenmemek lazım. İllaki pazarlık yapılacaktır, global turist bunu zaten bilir. Bunun hangi seviyelerde yapılması gerektiği esnafa anlatılacak. Bu süreçte acenteler, tur operatörleri ve turist rehberleriyle ticaret erbabının ilişkilerinin profesyonel turizm camiasında nasıl yürüdüğü ele alınacak" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kayseri esnafı yabancı turistle pazarlığı öğrenecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:36
  • Guneş
   07:18
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:13
  • Akşam
   17:30
  • Yatsı
   19:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı