"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Kayseri’de yemek yarışması

Kayseri ıl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Maggi sponsorluğunda organize ettiği muhteşem bir yemek yarışmasına katıldım.

Kayseri’nin o çok marifetli hanımlarının hazırladığı 200 çeşit yemeği, onları kırmadan azar azar tadarken kendimi lezzet sarhoşu gibi hissettim.

Keşke kilo alma, kolesterol, şeker derdimiz olmasa da yaşamın en önemli zevklerinden biri olan yemeği istediğimiz kadar yiyebilseydik. Neyse ki, Mevlana’nın “az yiyen melek olur, çok yiyen helak olur” sözü var da, ben sonuna kadar yemekten kendimi alıkoyabiliyorum.

Kayseri’ye yarışma nedeniyle giden bizler, şehrin adıyla özdeşleşmiş olan ve Kayseri sofralarının olmazsa olmazı haline gelmiş mantının, pazar günlerinin özel yemeği olan yağlamanın ve cevizli nevzinenin tadına doyamadık.

Yarışma sırasında, Maggi Genel Müdürü Dominique, bir taraftan börek aşını kaşıklarken bir taraftan da bize Türk kadınının ne kadar marifetli olduğunu anlatmaya çalışıyordu.

Hepimiz gibi yediği yemeklerin büyüsüne kapılan ve damak tadı inanılmaz gelişkin olan Dominique, nevzine ve tandır böreğinden kaç dilim yediğini eminim kendisi de hatırlamıyordur.

Dominique iştahlı iştahlı tandır böreğini yerken, ben de arabaşı çorbasının hamurunu nasıl çiğnemeden yutarım diye uğraşıyor ve bu arada bir gözümle işkembe dolmasını ve yarma aşını takip ediyordum.

Yarışmaya katılım o kadar fazlaydı ki, jüri üyeleri olarak biz de kendimizi tatlı grubu, hamur işi grubu gibi değerlendirme gruplarına ayırmak zorunda kaldık. Bir hayli çetin geçen elemeler sonucunda anladım ki, Kayseri bir mantı, nevzine ve hamur işi cenneti.

İSTANBUL USULÜ İÇPİLAV

· 2 su bardağı pirinç · 1 yemek kaşığı bitkisel margarin (Tereyağı da kullanabilirsiniz.) · 200 gr kuzu ciğeri · 1 adet küçük boy havuç · 1 kahve fincanı dolmalık fıstık · 1 kahve fincanı kuş üzümü · 3 su bardağı sıcak su (Et ya da tavuk suyu kullanmanızı öneririm.) · 1 çay kaşığı tuz, karabiber

YAPILIŞI
Havucu soyup yıkadıktan sonra boylamasına dörde bölün ve tavla zarı formunda doğrayın. Ciğeri yıkayıp süzdükten sonra kesme tahtası üzerinde kuşbaşı et formunda doğrayın.

Diğer taraftan, yağı pilav tenceresinde kızdırın. Ciğeri kızgın yağa aktarıp 2-3 dakika kadar kavurun. Üzerine havuç, dolmalık fıstık ve yıkayıp süzdüğünüz kuş üzümünü hemen ekleyip 2-3 dakika daha kavurun. Sıcak suyu da aktarıp tuz ve karabiberi serpiştirin.

Su kaynamaya başlayınca, yıkayıp süzdüğünüz pirinci ilave edip tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte, pilav suyunu çekmeye başlayıncaya kadar pişirip ocaktan alın.

Yaklaşık 20-30 dakika dinlendirdiğiniz pilavı tahta bir kaşıkla karıştırarak servise sunun.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI