Kayseri’de kadının ölümü kekten, erkeğinki çekten

Hürriyet Haber
19 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ekim 2005 - 20:22

Referans Gazetesi’nin Kayseri’deki toplantısında Avrupa İstikrar Enstitüsü’nün Kayseri Raporu açıklandı. Raporda, Kayseri’nin sanayileşmesine rağmen gelir düzeyinin artmaması, ‘kadınların ekonomiye katılmaması’ ile açıklanınca, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ‘Kayserili kadınların ölümü pastadan kekten, erkeklerinki de senetten çekten’ dedi.

AVRUPA İstikrar Enstitüsü’nün Kayseri Raporu, Kayseri’nin hızlı sanayileştiğini ancak bunun gelir düzeyini artırmadığını ortaya çıkardı. Bu durumun da ‘Kadınların ekonomiye katılmamasından’ kaynaklandığı belirtildi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ‘Bu rapor bildiğimiz gerçeği ortaya çıkardı. Kayserili kadınların ölümü pastadan kekten, erkeklerinki de senetten çekten’ dedi.

Referans Gazetesi Konferansları kapsamında düzenlenen ‘Bacasız sanayide yıldız yaratmak’ konulu konferans Kayseri’de yapıldı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakcı, DMC İcra Kurulu Başkanı Ercan Saatçi, Avrupa İstikrar Enstitüsü Girişim Uzmanı Erkut Emcioğlu’nun katıldığı konferansta, daha çok ticaret ve sanayi kimliği ile öne çıkan Kayseri’nin turizm potansiyeli tartışıldı. Avrupa İstikrar Enstitüsü Girişim Uzmanı Erkut Emcioğlu Enstitü tarafından Kayseri için hazırlanan ‘İslami Kalvinistler’ başlıklı raporu açıkladı. Emcioğlu, Orta Anadolu’nun Avrupa’da geri kalmış İslami geleneklere bağlı bir bölge olarak algılandığını belirterek, artık Ankara’nın ötesinin Avrupa’ya anlatılması gerektiğini söyledi ve şöyle konuştu:

MUHAFAZAKARLIK VE İLERLEME:

‘Avrupalı normalde gitmeyeceği bir yerlere götürmek gerekiyor ve bu tanışmalar onların zihinlerindeki kanaatleri yıkabilir. Avrupa’nın büyük ölçekli iş dünyası hem Türkiye’yi hem Kayseri’yi tanıyor. Ama geri kalanı Anadolu’yu koyunculuk ve halıcılık yapan ve değişime direnen dindar bir bölge olarak biliyor. Çözüm Avrupalı’nın Gaziantep’i, Malatya’yı, Kayseri’yi tanımasından geçiyor. Biz raporu hazırlarken 390 tane söyleşi yaptık Kayseri’de. Resmi rakamlarla bizim gördüğümüz çok farklıydı. Bunun da en önemli nedeni kadınların ekonomiye katılmaması. Kayseri hem dindar hem girişimci. Bu ikisi hep örtüşüyor. Muhafazakarlık ilerlemeye engel teşkil etmemiş bu yüzden kadınların durumu da değişecek ve bizler bu değişimi Avrupa Birliği’ne anlatacağız.’

BAŞKAN’IN DURUM TESPİTİ:

Konferansta oturumu yöneten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Avrupa İstikrar Enstitüsü’nün Kayseri Raporu’ndaki bu sonuçları dinledikten sonra ‘Bu rapor Kayseri’yi bize çok iyi anlattı. Hepimiz hayran kaldık. Güzel tespitler yaptınız. Kadınlar konusundaki tespitinize de katılıyoruz. Zaten burada yaygın bir söz vardır. ‘Kayserili hanımların ölümü pastadan kekten, erkeklerimizin ölümü çekten senetten’ derler’ diye konuştu.

Avrupalılar, Türkiye’yi Kayseri’den görmeli

AVRUPA Birliği’nin Türkiye’ye bakışını da eleştiren Kayseri Büyükşehir belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, ‘Türkiye’ye gelince 80 vilayeti bir kenara atıp sadece bir vilayete (Diyarbakır’a) gidiyorlar. Türkiye’yi oradan anlamaya çalışıyorlar. Oysa Türkiye’nin Anadolu’nun özünü Kayseri ve Kayseri gibi illerde bulabilirlir. Gelsinler Türkiye’yi Kayseri’den görsünler. O zaman bakış açıları değişir’ dedi. Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde en muhalif ülkelerden biri olan Avusturya’ya da çağrı yapan Başkan Özhaseki, ‘Hemen Avusturya’nın bir kenti ile kardeş kent olmak istiyoruz. Oradan en az 100 tane öğrenciyi misafir edelim. Gelsinler birlikte yaşayalım. Eminim önyargıları yıkılacak’ diye konuştu.

Ramazanda açık diye ben de lokanta taşladım

KAYSERİ Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri gibi kentlerin ‘muhafazakarlığının’ da normal karşılanması gerektiğini, bu durumun zamanla değişeceğini söyledi. Özhaseki, ‘Tabii ki bu durumun bazı nedenleri de var. Bakın ben de 1970’lerde Ramazan’da açık diye lokanta taşladım.Ama artık öyle değil. O anlayış büyük ölçüde eğişti. Hepimiz dünyaya entegre olmak istiyoruz’ dedi. Kayseri’yi dünyaya pazarlamak için kentin özellikle turizm altyapısını hazırlamaya çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: ‘Mesela bir ara Erciyes’i Hollanda’da tanıttık, pazarlama yaptık sonra pişman olduk. Çünkü henüz bu konuda altyapımızın hazır olmadığı ortaya çıktı. Adamları çağırmışız ama dağda tesis, hatta tuvalet yok. Şimdi bu eksikleri gideriyoruz. Önce elimizdeki ürünü pazara hazır hale getireceğiz.’

Kayseri süper ligde

KAYSERİ
Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci, Kayseri’nin sanayide ve ticarette zaten yükselen yıldız olduğunu son dönemde süper ligde iki futbol takımıyla yıldızının daha da parladığını söyledi. Kilci, ‘Bizler güçbirliği yaptık ve önümüzdeki dönemde hizmet sektörünün yükselişini sağlayacağız. Turizm için bölgesel master plan yapılmasını öneriyoruz ve öncelikle sanayide ticarette bir envanter çıkaracağız’ dedi.

Saatçi: Eğlenceye yatırım yapın

DMC İcra Kurulu Başkanı Ercan Saatçi, Kayserililere dünyada ve Türkiye’de müzik sektörünün genel trendini anlatarak, Kayseri’nin eğlence sektörüne ve turizme yatırım yapması gerektiğini söyledi. Saatçi, ‘Kayseri bir tane uluslar arası festival yaratmalı. Bunun maliyeti çok da yüksek değil. Hatta futbol takımını desteklemekten daha da ucuza mal olur’ dedi. Saatçi, Montreau’nün bir caz festivaliyle ün kazandığını ve marka olduğunu Dubai’nin de yine eğlence endüstrisini kullanarak turizmde dünya markası olduğunu belirtti ve şöyle konuştu: ‘Ben bir müzik işadamı olarak Türkiye’nin her kentinde yapılabilecek bu tür faaliyetlerde desteğe hazırım. Dünyaca ünlü 4-5 sanatçı Kayseri’ye gelse ne kadar güzel olur. Bu durum sizin markalaşmanız için de önemli adımlar attırır. Kayserili işadamları sadece sanayi ve ticarete değil eğlence sektörüne de yatırım yapsın. ’
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı