KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri’de 430 Fasulye Çeşidinin Denemesi Yapılıyor

IHA
06.08.2015 - 17:22Son Güncelleme :

430 ÇEŞİT FASULYE ÜRETİLİYOR

IHA

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün katkılarıyla Erciyes Üniversitesi araştırma sahasında 430 fasulye çeşidinin denemesi yapılıyor. Deneme sonucunda Kayseri tarımına uygun olan fasulyeler için saha çalışması yapılacak.
Erciyes Üniversitesi araştırma sahasında yetiştirilen fasulye çeşitleri ile ilgili konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, "Bugün bulunduğumuz parselin içerisinde 430 çeşit fasulye denemesini yapmış bulunuyoruz. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak çalışan Ziraat Mühendislerimiz burada 430 çeşit fasulyenin Kayseri şartlarındaki denemelerini kurdular. Uzun bir süreç sonrasında özellikle taze fasulyede hasada yaklaştık. Daha sonrada kuru fasulyenin hasatlarını yapacağız. Buradaki amacımız dünyanın dört bir tarafından getirmiş olduğumuz fasulyeleri Kayseri şartlarına uygun olup olmadığını test ediyoruz. Bu birkaç yıl sürecek bir çalışma. Birkaç yılın sonunda 430 çeşit fasulye ile Kayseri’ye uygun olan fasulyeleri bulup saha çalışması gerçekleştireceğiz. Çiftçilerimize alternatif bir bitki temin etmek için uğraşıyoruz" diye konuştu.
Araştırma sahasında görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Metin Yağcıoğlu ise, "Burada 430 çeşit fasulye denememiz bulunmaktadır. Bu fasulyelerimiz kuru ve yaş olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu fasulyelerden Kayseri’ye uygun olanını bulmak için ıslah çalışması yapıyoruz. Burada toplam 17 parsel bulunmaktadır. Her parselde yaklaşık 30 çeşit fasulye tipi bulunmaktadır. Buradan çiftçilerimize geliştireceğimiz fasulye çeşitlerini Kayseri ve Erciyes şeklinde isimlendirip çiftçilerimize katkı koyacağını düşünmekteyiz" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kayseri’de 430 Fasulye Çeşidinin Denemesi Yapılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayseri’de 430 Fasulye Çeşidinin Denemesi Yapılıyor haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:24
 • Yatsı
  18:57
Sayfa Başı