"Kaynaklar çatışmaya gidiyor"

Hürriyet Haber
19 Aralık 2009 - 14:56Son Güncelleme : 19 Aralık 2009 - 14:56

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “ekonomik kaynakların büyük kısmının çatışmaya ve savaşa gittiğini” ileri sürdü.
Demokratik Toplum Kongresi'nce organize edilen “Tekelciliğe Karşı Demokratik Katılımcı Ekonomik Politikalar Çalıştayı” Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda başladı.

İki gün sürecek olan çalıştayın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, toplumun en önemli sorunlarından birinin emek sermaye ve bölgeler arası gelir dağılımındaki eşitsizlik olduğunu savundu.

Sosyo ekonomik gelişmişlik bakımından Türkiye'nin en yoksul 20 ilinden 18'ini bölgedeki illerin oluşturduğunu öne süren Baydemir, “Kentimizde, bölgemizde yoksulluktan ve açlıktan söz ediyorsak bunun nedeni insanlarımızın tembelliği, bölgenin iklimsel koşulları ya da diğer iktisadi nedenler değildir” dedi.
Bütçelendirme çalışmalarının, eşitsizlikleri gidermede ve adaleti sağlamada en etkin araçlardan biri olduğunu belirten Baydemir, şunları söyledi:
“Yurttaşların ortak değeri olan kaynakların nereye harcandığı aslında yönetimin, iktidarın kimlerden yana olduğunu da göstermektedir. Kentimize, bölgemize hak ettiği kaynağın aktarılmaması eleştirisini sürekli yineleriz. Buna karşın hükümetler devasa kaynaklar aktardıklarını ifade ederler. Maalesef ekonomik kaynakların büyük kısmı çatışmaya savaşa gitmektedir.”

Çalıştaya İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve belediye başkanları da katıldı.
Açılış konuşmalarının ardından çalıştay, basına kapalı olarak devam etti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı