‘Kaynak’ yaparak siyasetçi oldu çözümleri ‘Con Ahmet’e benziyor

Salih TEKİN-Deniz BAŞLI/ARDAHAN, (DHA)
22.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Seçim vaatleri konusunda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirmeyi sürdüren Başbakan Tayyip Erdoğan, “Bu beyefendi siyasete dışardan kaynak yaparak geldi, genel başkan oldu” dedi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun çözümleri için de “Anadolu’da hiçbir ise yaramayan buluşlar için Con Ahmet’in devri daim makinesi derler. Bunların buldukları kaynak da buna benziyor” diye konuştu.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki kaynak polemiği dün de devam etti. Erdoğan dün de Ardahan’da yaptığı konuşmada, sözü CHP’nin çözüm önerilerine getirirken, “siyasete dışardan böyle kaynak yaparak geldi, genel başkan oldu” dediği Kılıçdaroğlu için bir de “Con Ahmet” benzetmesi yaptı.
Biz hizmet üretiriz
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yla birlikte yapımı tamamlanan 27 kamu tesisinin açılış törenine katılan Erdoğan, şöyle konuştu: “Biz hizmet üretiriz, eser üretiriz. Ama birileri de sadece ve sadece dedikodu üretir, iftira üretir, yalan üretir. Ardahanlılar’ın bir sözü vardır; ’Cığıza çur bahane’ (’Oyunbozanın çok bahanesi olur’un yöresel ağızla söylenişi). Yani kişi oyunu bozmaya mızıkçılık etmeye niyetliyse, her türlü bahaneyi bulur. Bunların Ardahan’da gösterebilecekleri tek eserleri yoktur. Ama oyun bozmak için hizmetleri engellemek için de ellerinden geleni yaparlar.”
İsmiyle kendince çözüyor
İnönü Caddesi’nde yaklaşık 5 bin kişiye hitap eden Erdoğan, konuşmasının devamında muhalefete yüklenerek şöyle devam etti: “Birileri çıkıyor, kendi şahsına, kendi ismine keramet izafe ediyor. ‘Kaynak benim’ diyor. Hani, bir kuyrukta beklerken, birileri arkadan gelip araya girince ‘kaynak yaptı’ derler ya. Bu beyefendi de siyasete dışardan böyle kaynak yaparak geldi, genel başkan oldu. Şimdi hızını alamadı, Türkiye’nin bütün ekonomik meselelerini de kendi ismiyle maşallah kendince çözüyor” dedi.
Devri daim makinesi
Halktan, “yapanla bozanı birbirinden ayırmasını, hizmet üretenle, iftira üreteni birbirinden ayırmasını, vizyonu, ufku, planı, projesi olanla bol keseden dağıtanı, popülizm yapanı birbirinden ayırmasını” isteyen Erdoğan, şu benzetmeyi de yaptı: “Anadolu’da, hiçbir işe yaramayan buluşlar için bir benzetme yapılır, eskiler bunu çok iyi bilir. ‘Con Ahmet’in devri daim makinesi’ derler. Bunların ekonomiye buldukları kaynak da işte tıpkı ‘Con Ahmet’in devri daim makinesi’ne benziyor.”

Eşek önce sağlam kazığa, sonra Allah’a emanet

TARIMI ve hayvancılığı desteklediklerini, işçiyi, memuru ve esnafı enflasyon karşısında ezdirmediklerini anlatan Başbakan Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: “Küresel krize rağmen Türkiye’yi büyüttük, Türkiye ekonomisini büyüttük. Amerika’da Lehman Brothers çöküyor, bankalar çöküyor, Avrupa’da çöküyor. Türkiye’de bir tane banka çöktü mü? Farkımız bu. Niye? Yere sağlam basıyoruz, sağlam. Eşeği sağlam kazığa bağlayacaksın, ondan sonra Allah’a emanet edeceksin.”

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı