İZMİR HABERLERİ

Kaymakçı Mıcır Ocağına Karşı Duracak

IHA
05.08.2015 - 19:29Son Güncelleme :
IHA

İzmir’in Ödemiş ilçesi Kaymakçı Mahallesinde açılmak istenen mıcır ocağına karşı Kaymakçı halkı ve Küçükmenderes Havzası Tarih ve Doğa Katliamına Hayır Platformu’nca hukuki mücadele başlatılacak. Kaymakçı’da basın açıklaması yapılırken mıcır ocağının açılması durumunda insan sağlığının büyük zarar göreceği ve tarım arazilerinde büyük tahribat oluşacağı vurgulandı.
“ÇED’E GEREK YOK” KARARINA İTİRAZ EDİLİYOR
Küçük Menderes Havzası Tarih ve Doğa Katliamına Hayır Platformu bileşenleri önceki akşam Kaymakçı’da Mahalle Muhtarı Şakir Balcılar ve vatandaşlarla bir araya gelerek, Valiliğin mıcır ocağı için verdiği “ÇED gerekli değildir” kararını değerlendirdi. Bu karara itiraz için hukuki mücadele kararı alınırken bir yandan da toplanan imzalarla oluşturulacak dilekçelerin İzmir Valiliği’ne sunulması konusunda görüş birliğine varıldı.
TOZ BULUTU VE SUNİ DEPREMLER
Havza-Plat bileşenlerinden Eğitim-Sen Ödemiş Temsilcisi Selim Şahan, bölgede açılacak mıcır ocağında dinamit kullanılacağını ve 10 yıl boyunca istenen malzemenin çıkarılabilmesi için Kaymakçı’da suni depremlerin yaşanacağına dikkati çekti. Mıcır ocağı açıldığı takdirde Kaymakçı’nın toz bulutu içinde kalacağını ifade eden Şahan, tozun insan sağlığına ve bölgenin en önemli geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığa büyük zarar vereceğini belirtti. ÇED yapılmadan böyle bir projenin hayata geçirilmesinin sakıncalarına vurgu yapan Şahan, günde en az 100 kez kamyonların Kaymakçı içerisinden geçip gideceğini de sözlerine ekledi.
Kaymakçı Mahalle Muhtarı Şakir Balcılar da bölgede mıcır ocağı açmak isteyen firmanın ilk olarak çok ufak bir arazi aldığını ve bir yıl içinde çok büyük miktarda hazine arazisini alanına katmasının çok dikkat çekici olduğunu belirterek, Kaymakçıların bu girişime karşı toprağına, suyuna ve havasına sahip çıkacağını ifade etti.
“ONAY VERMİYORUZ”
Basın açıklamasını yapan Kaymakçılı gençlerden Uğur Erkan, “Geçtiğimiz hafta Kaymakçı için önemli, önemli olduğu kadar acı haberi Çevre İl Müdürlüğü’nün internet sayfasından aldık. Bir süredir takip ettiğimiz beldemizde taş ocağı açılma girişimleri ile ilgili bir ilan yayınlandı. Buna göre ‘DSİ tarafından yapımı devam eden Küçük Menderes Sulama Projesi kapsamında kullanılmak üzere yüklenici firma Aydeniz İnşaat’ın Ödemiş’in Kaymakçı Mahallesi Işıklar Mevkiinde açmayı planladığı mıcır ocağı için İzmir Valiliği tarafından ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmiş.
Bunun anlamı, buraya mıcır ocağı yapılacak fakat burada yaşayan halka bilgi verilmeyecek.
Yaptığımız incelemelere göre, taş ocakları; insan sağlığını, canlı çeşitliliğini ve tarımı ciddi ölçüde etkiliyor, zarar veriyor. Biz Kaymakçılı vatandaşlar olarak, bu bölgede açılması planlanan taş/mıcır ocağına onay vermediğimizi bildirmek için burada toplandık. Burada taş ocaklarının açılması durumunda, yıllarca sürecek gürültü kirliliği, sarsıntılar ve ocağın tozu ile yaşamak zorunda kalacağımızı biliyoruz. Bu nedenle bize bilgi vermek, bizim onayımızdan geçirmek istemiyorlar.
“DİNAMİT SESLERİYLE YAŞAMAK İSTEMİYORUZ”
Bize diyorlar ki siz sesinizi çıkarmayın biz sizin taşınızı toprağınızı yıllarca kazıp götürelim. Onlar için varsa yoksa kar elde etmek, bizim için önemli olan da burada sağlıklı yaşamaktır. Biz atalarımızdan devraldığımız bu temiz çevreyi torunlarımıza da sağlıklı bir şekilde bırakmak istiyoruz Bizim için hava, su ve toprak her şeyin üstündedir.
Hava, su ve toprağın bozulması demek bizim buralardan gitmemiz demektir. Biz burada yıllarca dinamit sesleri ve titreşimi altında yaşamak istemiyoruz. Biz yer altı sularından sağlıklı bir şekilde yararlanmak istiyoruz. Biz taş ocağının üreteceği tozun altında yaşamak istemiyoruz. Özetle, Kaymakçı halkı olarak biz burada açılacak bir taş veya mıcır ocağına karşı duracağız. Elimizden ne geliyorsa bu ocağın açılmaması için direniş göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kaymakçı Mıcır Ocağına Karşı Duracak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ağustos 2015 tarihinde saat 19 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kaymakçı Mıcır Ocağına Karşı Duracak haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı