ANKARA HABERLERİ

Kayıtsız işyeri çalışan çocuk projesine takıldı

Hürriyet Haber
14.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Mobilya sektöründeki çocuk işçiliğine karşı yürütülen proje kapsamında Başkent’te denetlenen 2 bin 973 işyerinden 460’ının kayıtdışı olduğu tespit edildi. Müfettişler, eksiklikleri giderme konusunda verilen çeşitli sürelere bağlı olarak işyerlerinde kontrol teftişleri gerçekleştirdiler.

Hürriyet Haber

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın, ILO’nun finansmanı ile "Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Programı" kapsamında yürüttüğü projede, ana hedeflerin dışında kayıt dışı konusunda da önemli bir başarı yakalandı. Projede, iş müfettişleri, mobilya sektörünün yoğunlaştığı bölgelerde, sadece bakanlıkta kaydı bulunan işyerlerini denetmekle yetinmek yerine, ulaşılabilen tüm işyerlerinde denetimler gerçekleştirdi.

MÜFETTİŞ DENETİMİ:

İş yerlerinin iş mevzuatına uygunluğuna bakan müfettişler, eksiklerin tespitini yapıp, bunların giderilmesini istedi. Denetimlerde farklı bir yönteme de başvurularak, eksikliklerin giderilmesi konusunda işverenlere denetimler sırasında ve sonrasında toplu eğitimler verildi. İş müfettişleri, proje kapsımında Ankara’da denetledikleri 2 bin 973 işyerinden 460’ının kayıtdışı olduğunu tespit etti. Müfettişler, eksiklikleri giderme konusunda verilen çeşitli sürelere bağlı olarak iş yerlerinde kontrol teftişleri gerçekleştirdiler. Kontrol teftişleri sonunda tüm iş yerlerinin bakanlığa kaydı yapıldı.

BİLDİRİM ZORUNLU:

İş Kanunu’na göre, bir işyerini kuran, her ne suretle olursa olsun devralan, çalışma konusunu kısmen veya tamamen değiştiren veya herhangi bir sebeple faaliyetine son veren ve işyerini kapatan işverenin, iş yerinin unvan ve adresini, çalıştırılan işçi sayısını, çalışma konusunu, işin başlama veya bitme gününü, kendi adını ve soyadını yahut unvanını, adresini, varsa işveren vekili veya vekillerinin adı, soyadı ve adreslerini bir ay içinde bölge müdürlüğüne bildirme zorunluluğu bulunuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kayıtsız işyeri çalışan çocuk projesine takıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı