Eğitim Haberleri

  ‘Kayıt’ demeden önce bunları bilin

  Hürriyet Eğitim
  19.10.2015 - 09:39 | Son Güncelleme:

  Giderek görselliğin daha çok öne çıktığı dünyamızda, video artık günlük hayatın bir parçası. Youtube’a, bir dakikada 300 saatlik video yükleniyor. Her ay 6 milyar saat boyunca izleniyor. Artık her şey video ile anlatılır oldu. Yemek yapmayı mı öğrenmek istiyorsunuz? Ya da bir programı daha etkili nasıl kullanabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bunlar için hazırlanmış sınırsız sayıda rehber videoya ücretsiz ulaşabiliyorsunuz.

  21’inci yüzyılda video diline hâkim olmak sizi bir adım öne taşıyor. İşte video paylaşım ve oluşturma platformu Magisto’daki sekiz can kurtaran öneri.

  Kameraya hâkimiyet

  Başarılı bir çekim için, ilk ulaşmanız gereken nokta bu. İster bir akıllı telefon, ister bir D-SLR, isterseniz de profesyonel bir video kamera kullanın, bu kural hiç değişmiyor. Her şeyden önce elinizdeki cihazı tanıyın. Lensi, ışığı nasıl alıyor? Hangi açılara sahip? Çözünürlüğü ve saniyelik çerçeve sayısı (fps) ne? Cihazı bilmeden, başarılı videolar çekmeniz mümkün değil.

  Titreme sorununa karşı tripod

  Bazı çekimlerde titreme sorunu ile karşılaşmamak için tripod kullanın. Tripod ayrıca bazı kamera hareketleri için de görüntünün daha iyi olmasını sağlar.

  Bol pratik yapın

  Video çekmeye yeni başladıysanız, doğru ‘zoom out’ ve ‘zoom in’ yapmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Her gün izlerken çok basitmiş gibi görünen kamera hareketleri, pratik gerektirir. El ve kol kaslarınızın hareketlere alışması için kendinize zaman tanıyın.

  Komposizyon kurallarını unutmayın

  ‘Farklı açılar’ peşine düştüğünüzde, kompozisyon kurallarını da unutmayın. İnsanların estetik algısında hoşlarına giden birçok kural var. Onları araştırın.

  Boşluklara dikkat edin

  Çerçevelerken kişinin kafasını döndüğü tarafta boşluk bırakmayı anlatan bakış boşluğu, özellikle konuşan birini çekerken uygulamanız gereken bir kural. Diğer kural ise çerçevelerken kafaları üstten ve alttan kesmemek. Ancak farklılık yaratmak için bazen bu yapılabiliyor. Çünkü video, özgürlük alanı bırakan bir sanat.

  En zor kural, ışıklandırma

  Sadece ışıklandırma için kitaplar yazılıyor. Doğal mı, yapay ışık mı kullanacaksınız? Yanıtı, neyi, nasıl yapmak istediğinizle bağlantılı olarak değişiyor. Tercihinize göre ayrı ayrı çalışmanız ve pratik yapmanız gerekiyor.

  Bir öyküyle çekime ruh katın

  Bu, hemen uzun metrajlı film çekin, demek değil. Ancak öykü anlatımı, videonuza renk katan en önemli öge. İşe, basit düşünerek başlayın.

  Montaj sonucu belirler

  İyi bir video, birçok farklı çekimin birleşmesiyle oluşur. Elinizde harika çekimler bulunabilir, ancak montajda onları kullanamazsanız, bu hiçbir şey ifade etmez. Montaj masasında kazanmak ya da kaybetmek elinizde. Bunun için çekim yaparken, sonunda nasıl bir video elde edeceğinizi düşünerek hareket edin. Ayrıca her zaman aklınızdakinden daha fazla çekim yapın. İnanın, montajdayken bunu yaptığınıza şükredeceksiniz.

  Çektik ya sonra?

  Video filminiz hazır. Fakat bir sorun var. Nerede saklayacaksınız? Bunun için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var.

  HARİCİ HARD DİSK

  Beklenmedik bir çökme, virüs saldırısı, silme gibi tehditlere karşı harici hard diskler çözüm olabilir. Seçim yaparken mümkünse 1 TB ve üzeri bir hard disk tercih edin. Ayrıca yüksek aktarım hızına sahip USB 3.0 sokete sahip olsun. Bu tür büyük arşivlerde hep birbirini yedekleyebilecek cihazlar kullanmaya özen gösterin.

  BULUTLAR

  Video konusunda bulutlar aslında çok işlevsel değil. Çünkü düşük bir yükleme hızına sahipseniz, videonuzu Dropbox, Yandex Disk, Google Drive gibi bir buluta yüklemek saatler alabilir. Ancak tüm ham haldeki videolara yer vermek epey zaman alacağından bulutlara ‘kesinlikle’ saklanması gereken video filmlerinizi yükleyebilirsiniz.

  Uzak durun

  - Videolarınızı ‘USB Flash Driver’larda kesinlikle saklamayın. Her ne kadar son yıllarda çökme ve silinmeye karşı epey yol kat etseler de büyük arşivler için ‘USB Flash Drive’lar tehlikeli.

  - Günümüzdeki çoğu video kamera hafıza kartlarına kayıt yapıyor. Çekim bittikten sonra zaman kaybetmeden, videolarınızı bilgisayara aktarın. Çünkü D-SLR ve video kameralarda kullanılan hafıza kartları dikkatli olmazsanız kolayca hasar görebilir ve emekleriniz heba olur.

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı