Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kayısının sabunu ve yağı da ihraç ediliyor

  A.A.
  03 Temmuz 2007 - 11:35Son Güncelleme : 03 Temmuz 2007 - 11:35

  Tatlı, hoşaf, çay, döner, pekmez, pestil ve krem gibi çok çeşitli alanlarda kullanılan dünyaca ünlü Malatya kayısısından üretilen sabun ve yağ da Almanya'ya ihraç ediliyor.

  Malatya'da faaliyet gösteren Doğacı Sabun ve Kozmetik İmalat Sanayi Ticaret ve Pazarlama Müdürü Murat Özdem, 1995 yılından beri doğal ürünler, 2002 yılından bu yana da kayısı ürünleri üretmeye başladıklarını söyledi. Murat Özdem, şu bilgiyi verdi: “Şirketimiz kayısıdan doğal ürünler üretiyor. Kayısı çekirdeği yağı, kayısı sabunu, kayısı kremi, kayısı çayının yanında defne sabunu, zeytinyağı sabunu, zeytinyağı sabunu tozu ve kil maskesi de üretiyoruz. Kayısı çekirdeği yağı bizden önce de üretiliyordu. Ancak kayısıyla ilgili diğer ürünleri Türkiye'de ilk biz ürettik. Kayısı çekirdeği yağı da biz ürettikten sonra yaygınlaştı.”

  Ürünleri daha çok kent dışına sattıklarına işaret eden Özdem, şunları kaydetti: “Malatyalılar kayısıyı yemedikleri gibi, ürettiğimiz bu doğal ürünlere de çok fazla rağbet etmiyorlar. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'ya daha çok kayısı ürünlerini satıyoruz. Kayısı yağı ve kremini büyük şehirlerin yanında Almanya'ya da ihraç ediyoruz. Ürünlerimiz tamamen doğal, göz altı kırışıklıklarına ve güneş yanıklarına iyi geliyor, cildi gençleştiriyor, canlı tutuyor. Güneş yanıklarının yanında diğer yanıkların tedavisinde de kullanılıyor. Cildi gerginleştiriyor, içeriğindeki E vitamini sayesinde ciltteki ölü hücrelerin atılmasını sağlıyor. Kayısı kremimiz yoğun ve doğal bir nemlendirici özelliğine sahip.”

  Kayısı çayı ve kayısı şeklinde sabun da ürettiklerine dikkati çeken Özdem, şöyle konuştu:
  “Kayısı çayımız yüzde 100 doğal. Çayları poşet halinde pazarlıyoruz. Bunların yanında kayısı şeklinde sabun da üretiyoruz. Bu sabun normal sabun, ama süs amacıyla da kayısı şeklinde üretiyoruz. Ürünlerimizi cilt uzmanlarının kontrolünde üretiyoruz. Cilt uzmanlarına ürünlerimizden numune gönderiyoruz. Ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı.”

  YURT DIŞINA İHRAÇ

  Almanya'ya her ay kayısı yağı ve kremi sattıklarını belirten Özdem, “Almanya'ya her ay 1,5 ton kayısı sabunu ve kayısı yağı satıyoruz. Bu satıştan her ay 4-5 bin YTL kazanıyoruz. Ürünlerimizi Malatya'da Şire Pazarı'nda pazarlıyoruz. Bunun yanında bazı eczanelerde de ürünlerimiz bulunuyor” dedi.
  Özdem, defne sabunu da ürettiklerini, bu sabunun saç dökülmeleri ve sivilcelere karşı etkili olduğunu sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı