Kayısı üreticisini don vurdu

Mikail PELİT/MALATYA, (DHA)
01.05.2010 - 17:19 | Son Güncelleme:

Malatya'da geçen Mart ayında hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi nedeniyle yaşanan don olayından sonra, bugün de yarım saat yağan dolu kayısı üreticisini vurdu.

Öğlen saatlerinde aniden başlayan ve bazı bölgelerde etkili olan dolu yağışında birçok kayısı ağacı zarar gördü. Nohut büyüklüğünde yağan dolu ağaçlardaki kayısı çağlalarını kopararak yere düşürdü. Bazı çağlalar da aldığı dolu darbesiyle büyük hasar gördü. Dolu yağışından zarar gören bölgelerde incelemelerde bulunan Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, yaşanan bu son olaydan sonra Malatya’nın biran önce afet bölgesine alınmasını istedi. Polatbaş, “Zaten 1 ay önce bir don afeti olmuştu. Şimdi de dolu Malatya’yı vurdu. Biran önce Tarım Bakanı’nın Malatya’ya gelmesini ve Malatya’yı biran önce afet bölgesi ilan etmesini istiyoruz” dedi. Dolu yağışının hangi bölgelerde meyve ağaçlarına zarar verdiğinin önümüzdeki günlerde esinleşeceğini belirten Polatbaş, önceki yaşanan don olayı ile ilgili kurulan komisyonun 3 Mayıs’ta hasar tespitine çıkacağını söyleyerek “Komisyon don afeti için tespit yapacaktı, şimdi dolu afeti için de hasar tespitinin yapılması gerekiyor” dedi.

Dolu yağışının en fazla görüldüğü yerlerden biri olan Merkez Yaka Köyünde ise kayısı ağaçları ve bazı meyve ağaçlarının da ciddi hasarlar meydana geldi. Köyde geçimini kayısı üreticiliği üzerine kuran çiftçiler ilk defa böyle bir dolu yağışı gördüklerini söyleyerek, yarım saat süren dolu sonrası kayısılarının tamamının etkilendiğini belirttiler. Kayısı üreticisi Abdullah Meşe, “Sanki kar yağmış gibi her yer bembeyaz oldu. Yağıştan sonra kayısı, erik, pancar olmak üzere birçok mahsulümüz zarar gördü. Kayısıları sigortalatmadık, Hükümetimizin Malatya’yı biran önce afet bölgesi ilan etmesini istiyoruz” dedi. Başka bir üretici ise doludan sonra tarlasına ektiği pancarların zarar gördüğünü söyledi.

Bu arada Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ise dün yazılı bir açıklama yaparak Malatya’nın sağanak ve gök gürültülü yağışın etkisinin altına gireceğini ve vatandaşların sel ve taşkınlara karşı dikkatli olmalarını istemişti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı