"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Kayısı numune bankası

Dünya kayısı ticaretinde ilk sırada yer aldığımızı dün de yazmıştık.

Ama bu demek değil ki başka ülkelerde kayısı yetiştirilmiyor. Elbette dünyanın pek çok yerinde kayısı yetiştiriliyor ve kayısının yüzlerce çeşidi var.
İnönü Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus Önal, çok değerli bir çalışmaya imza atarak dünyada yetişen kayısı türlerini toplamayı amaçlamış. Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ile işbirliği yaparak daha şimdiden 226 çeşit kayısıya ulaşan Önal, kayıtlı kayısı çeşidinin 300 olduğunu söylüyor.
Önal ve çalışma arkadaşlarının hedefi, kalan kayısı çeşitlerinin de bir yıl içinde toplanması ve bu kayısı çeşitlerinin meyvelerinin, çekirdek ve kabuklarının analizlerinin yapılması.
Böylece meyveyle ilgili pek çok verinin ortaya çıkacağını belirten Önal, “Hangi kayısı çeşidinin içinde ne tür vitaminler ve mineraller var? Şeker oranları nedir? Besin değeri nedir? Çekirdeğinin dış kabuğunun kalitesi nedir? Çekirdeğin yapısı nedir? Çalışmayla bunları ortaya koyacağız” diyor.
Çalışmanın ayrıca numune temininde de yararlı olacağını söylüyor Önal. Numune talep edenlerin kendileriyle temasa geçebileceğini de ekliyor.
Ben de bir yemek yazarı olarak, Sayın Yunus Önal’ı tebrik ediyor ve değerli çalışmalarının devamını diliyorum.
Kaynak: Milliyet gazetesi

EZME FASULYE

Barbunya fasulyeyi yıkayıp bol miktardaki soğuk suda bir gece bekletin. Ertesi gün süzüp üzerine çıkacak kadar su ekleyin ve haşlayıp süzün.
Diğer taraftan, sıvıyağı geniş bir tencereye koyup üzerine incecik doğranmış soğanları ekleyin. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 2-3 dakika kavurun. Varsa acıka ve salçaları katıp 1-2 dakika daha pişirin.
Süzdüğünüz fasulyeye tuz, karabiber ve kırmızı biberi ekleyip dövülmüş sarmısakları katın. Bir taraftan karıştırmaya devam ederek sıcak suyu ilave edin. Karışım koyu muhallebi kıvamına gelinceye kadar ezerek karıştırın.
Kişnişi katın ve püre kıvamına gelip kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra ocaktan alın. Üzerine kızdırılmış kırmızı biberli yağ gezdirebilirsiniz. Ilık olarak servise sunun.

Malzeme listesi

- 2 su bardağı   barbunya fasulye
- 1 adet orta boy kuru soğan
- 3 yemek kaşığı sıvıyağ
- Varsa 1 yemek kaşığı acıka
- 2 çay kaşığı domates salçası
- 2 çay kaşığı biber salçası
- 1 çay kaşığı tuz, karabiber, kırmızı toz biber
- 6 diş dövülmüş sarmısak
- 6 su bardağı sıcak su
- 2-3 çay kaşığı toz kişniş  (1 yemek kaşığı taze kişniş de kullanabilirsiniz.)

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI